Kur'an kursu öğreticilerine göre 4-6 yaş ahlak gelişiminde kurslarda yürütülen din eğitiminin fonksiyonelliği
The functionality of religious education conducted in quran courses on the moral development of 4-6 year olds, according to quran course instructors
  1. Tez No: 1010848
  2. Yazar: RUMEYSA DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk dönemi, bireyin kişiliğinin oluştuğu ve bireydeki değerler sisteminin temelinin atıldığı kritik bir evredir. Bu bağlamda, erken yaşta verilen din eğitiminin ahlaki gelişim üzerindeki işlevselliği önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, 4-6 yaş Kur'an Kursu öğreticilerinin görüşleri doğrultusunda, din eğitiminin çocukların ahlak gelişimine olan katkısını incelemektir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Altındağ ilçesi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 25 öğretici oluşturmaktadır. Veriler, öğreticiler ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler yöntemiyle elde edilmiş; yapılan görüşmeler ses kaydına alınarak yazılı hale getirilmiştir. Bulunan veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş; bulgular, temalar ve alt temalar şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırma bulgularına göre görüşmeye katılan öğreticiler, okul öncesi din eğitimi programının çocukların ahlaki gelişiminde sağlam bir temel oluşturduğunu belirtmiş; ancak bu etkinin yalnızca öğretmenle sınırlı kalmayıp okul, aile ve sosyal çevre arasındaki uyuma bağlı olduğunu vurgulamıştır. Bununla birlikte, programın teorik açıdan güçlü bir yapıya sahip olmasına rağmen uygulama sürecinde bazı yapısal ve yöntemsel eksikliklerin bulunduğu dikkat çekmektedir. Katılımcıların bir kısmının sorulara sınırlı yanıtlar vermesi verilerin derinliğini kısmen sınırlandırmış olsa da çalışma, ailenin yalnızca destekleyici bir unsur olarak değil, sürece aktif biçimde katılan bir eğitim paydaşı olarak konumlandırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Childhood is a critical stage in the formation of an individual's personality and the laying of the foundation for their value system. In this context, the functionality of early religious education on moral development stands out as an important research topic. The aim of this research is to examine the contribution of religious education to the moral development of children aged 4-6, based on the opinions of Quran course instructors. In this study, which adopted a qualitative research method, a semi-structured interview technique was used as a data collection tool. The study's working group consists of 25 teachers who work in Quran courses for 4-6 year olds affiliated with the Directorate of Religious Affairs in Altındağ district of Ankara province and who voluntarily participated in the research. Data was obtained through face-to-face interviews with instructors; these interviews were audio-recorded and transcribed. The data obtained were analyzed using content analysis methods; the findings were classified into themes and sub-themes. According to the research findings, the teachers who participated in the interviews stated that the preschool religious education program laid a solid foundation for the moral development of children; however, they emphasized that this effect is not limited to the teacher alone, but depends on the harmony between the school, family, and social environment. However, it is noteworthy that although the program has a strong theoretical framework, there are some structural and methodological shortcomings in the implementation process. Although some participants' limited responses to the questions partially restricted the depth of the data, the study reveals that the family should be positioned not only as a supportive element but also as an actively involved educational stakeholder.