Melittinin meme kanserinde ve normal meme dokusunda anastatik etkisinin araştırılması
Investigation of the anastatic effect of melittin in breastcancer and normal breast tissue
  1. Tez No: 1010851
  2. Yazar: PERİHAN MUTLU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇELİK UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Onkoloji, Moleküler Tıp, Medical Biology, Oncology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Arı zehrinin büyük miktarını oluşturan ve aynı zamanda en aktif molekülü olan melittin, 26 amino asitlik bir peptittir. Anti-mikrobiyal, anti-kanser ve anti-enflamatuar etkisi bilinen melittin; yarattığı sitotoksik etki ile kanser hücrelerine karşı alternatif bir inhibitör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanser tedavilerinde, sağlıklı hücrelere karşı yan etki prognozu negatif etkilemektedir ve tedavide seçicilik önem kazanmıştır. Geri dönülemez olarak nitelendirilen programlı hücre ölümlerinin, özellikle apoptozun, son yıllarda geri dönülebilir olduğu anlaşılmış ve bu sürece anastasis adı verilmiştir. Anastatik etki prognozu negatif ya da pozitif etkileyebilir. Bu tezde, melittinin normal meme hücre hattı MCF10A ve kanser meme hücresi hattı MDA-MB-231 üzerindeki anastatik etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Karşılaştırılan veriler ile melittinin kanser hücrelerine olan seçici toksik etkisi gözlemlenmiştir. Yüksek dozlarda melittin muamelesi ile toksik etkinin arttığı görülmüştür. İstatistiksel analizler ile anastatik etkinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Melittin, a 26 amino acid peptide, constitutes a large portion of bee venom and is also its most active molecule. Known for its antimicrobial, anticancer, and anti-inflammatory effects, melittin acts as an alternative inhibitor against cancer cells through its cytotoxic effect. In cancer treatments, side effects against healthy cells negatively impact the prognosis, making selectivity in treatment crucial. Programmed cell death, particularly apoptosis; previously considered irreversible, has recently been found to be reversible, a process termed anastasis. The anastatic effect can negatively or positively influence prognosis. In this thesis, we investigated the anastatic effect of melittin on the normal breast cell line MCF10A and the cancer breast cell line MDA-MB-231. Comparative data revealed a selective toxic effect of melittin on cancer cells. Toxic effects were observed to increase with higher doses of melittin treatment. Statistical analyses revealed no anastatic effect.