Heves Dergisi üzerine bir inceleme
A review on Heves Magazine
- Tez No: 1010849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2003-2010 yılları arasında yayınlanan heves dergisini merkeze almaktadır. 26 sayı çıkan dergide çoğunluğu şiir olmak üzere makale, deneme, eleştiri, söyleşi ve mektup gibi türlerde eserler bulunmaktadır. Çalışmanın amacı heves dergisinin tüm eserlerini tahlil ederek Türk edebiyatındaki yerini saptamak ve edebiyat tarihine katkı sağlamaktır. heves, kendinden önceki şiir diline ve dergi yayıncılığına karşı bir duruş sergiler. Bu doğrultuda merci konumdaki dergilerde yazılarını yayınlama şansı bulamayan genç şairleri bünyesinde barındırır. 2000'li yıllarda dijitalleşmenin artması, internetin yaygınlaşması, kadın cinayetleri, siyasi dalgalanmalar, kentleşmenin artış göstermesi, küresel savaşlar ve ekonomik bunalım gibi hususlar içe dönük, yalnızlaşmış bireyler oluşturur. Kendine ve topluma yabancılaşmış bireylerden müteşekkil toplum yapısı, şair ve yazarları da etkisi altına alır. Dönemin şiirinde yeni arayışlar baş gösterir. Bilhassa deneysel ve görsel denemeler artar. heves dergisi de deneysel şiire yaslanan birçok eseri ihtiva eder. Bunun yanı sıra postmodern şiir örnekleri bulunan dergide, metinlerarasılığın pastiş, parodi, kolaj, anıştırma, ironi gibi teknikleri kullanılır. Ayrıca dergide kiç unsurların kullanıldığı, bu doğrultuda metinler üretildiği de görülür. Bu çalışmada, kısa zaman diliminde yayınlanmasına rağmen heves dergisinin 2000'lerdeki sosyal dönüşümü izleme, postmodern ve deneysel şiir tekniklerinin Türk şiirinde bulduğu karşılığı yansıtma, edebî kamuya yeni isimleri tanıtma, okuruna yeni ufuklar açma hususlarında öncü rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the heves magazine, published between 2003 and 2010. The magazine, which ran for 26 issues, included works in various genres, primarily poetry, but also articles, essays, criticism, interviews, and letters. The aim of this study is to analyze all the works in heves magazine, determine its place in Turkish literature, and contribute to literary history. heves exhibits a stance against the poetic language and magazine publishing that preceded it. In this respect, it provides a platform for young poets who could not find opportunities to publish their work in established magazines. In the 2000s, factors such as increased digitalization, the spread of the internet, femicide, political upheavals, increasing urbanization, global wars, and economic crises created introverted and isolated individuals. This societal structure, composed of individuals alienated from themselves and society, also affected poets and writers. New quests emerged in the poetry of the period, particularly experimental and visual approaches. heves magazine also contains many works based on experimental poetry. In addition to examples of postmodern poetry, the magazine utilizes intertextuality techniques such as pastiche, parody, collage, allusion, and irony. Furthermore, the magazine exhibits kitsch elements, and texts are produced in this vein. This study concludes that, despite its short publication period, the magazine heves played a pioneering role in observing the social transformation of the 2000s, reflecting the reception of postmodern and experimental poetry techniques in Turkish poetry, introducing new names to the literary public, and opening new horizons for its readers.