Yaş(lı) dostu kentler: Kadıköy Göztepe parkı örneği
Age-friendly cities: the example of Kadiköy Göztepe park
- Tez No: 1010884
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Gelişen dünya ile birlikte artan dünya nüfusu ve buna karşı gelişen toplumlardaki yaşlı olarak kabul ettiğimiz 65 yaş ve üstü nüfusun doğal olarak artışı, bu yaş grubunun yaşam şeklini iyileştirmek ve isteklerini hayata geçirmek gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Yaşlılarımızın bu yenidünya da özgür bireyler olarak hayata dâhil olmalarıyla daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlamak, kent politikalarında yer almaya başladı. Yaş(lı) dostu kentler kavramı bu gerekliliğin bir sonucudur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yaş(lı) dostu kentlerin değerlendirilmesinde esas alınan sekiz temel kriter, aktif yaşlanmayı (bireylerin yaşlanma sürecinde fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak aktif kalmalarını), yaşam kalitesini artırmayı ve topluma katkı sağlamayı hedefleyen yaklaşımı destekler bir çerçeve sunmaktadır. Bu kriterler, dış mekân ve binalar, ulaşım, konut, sosyal katılım, toplumsal yaşama dâhil olma ve toplumun yaşlıya saygısı; vatandaşlık görevini yerine getirme ve işgücüne katılım, bilgi edinme ve iletişim, toplum desteği ve sağlık hizmetleri gibi kriterlerden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında alan olarak belirlenen İstanbul Kadıköy Göztepe Parkı; dış mekânlar ve binalar, ulaşım ve altyapı, sosyal katılım kriterleri üzerinden incelenmiş, 65 yaş ve üstü kişilere anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Mekânsal analiz, yapılan gözlem ve anket sonuçlarından çıkan sonuç grafikleriyle Dünya Sağlık Örgütü'nün kriterlerine uygunlukları yorumlanmıştır. Elde edilen verilere dayanarak, genel olarak parktan memnun kalındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of the world and the increasing global population, and the resulting increase in the population aged 65 and over in developed societies, the need to improve the lifestyle of this age group and fulfill their wishes has become paramount. Ensuring that our elderly citizens participate in life as free individuals in this new world and lead healthier and higher-quality lives has begun to take its place in urban policies. The concept of age-friendly cities is a result of this necessity. The eight basic criteria used by the World Health Organization (WHO) in evaluating age-friendly cities provide a framework that supports an approach aimed at active aging (individuals remaining physically, mentally, and socially active during the aging process), improving quality of life, and contributing to society. These criteria consist of aspects such as outdoor spaces and buildings, transportation, housing, social participation, inclusion in community life and respect for the elderly; fulfilling civic duties and participation in the workforce, access to information and communication, community support, and health services. The area chosen for this thesis study is Göztepe Park in Kadıköy, Istanbul; Outdoor spaces and buildings, transportation and infrastructure, and social participation criteria were examined, and a survey was conducted among individuals aged 65 and over. The spatial analysis, observations, and survey results were analyzed using graphs to interpret compliance with the World Health Organization's criteria. Based on the data obtained, it was observed that overall, people were satisfied with the park.