Süreç geliştirme siparişten sevkiyata makro süreç uygulaması
Process improvement macro process management practice in giving order to delivery
- Tez No: 101091
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin kaliteli ürün, düşük maliyetlerini azaltmak ve varlıklarını sürdürebilmeleri için var olan süreçlerini, ister hizmet sektörü olsun ister üretim sektörü olsun geliştirmek zorundadır. Çalışma için seçtiğim yer temizlik malzemeleri üretimi yapan, yabancı menşeili bir işletmedir. İşletme çok kısa zamanda beklenmeyen bir gelişme ve büyüme ile karşılaşmış. Bu hızlı ve beklenmeyen büyüme karşısında sistemlerini ve süreçlerini geliştirememiş ve ilerideki hedeflerini daha da büyütmüştür. Süreçler birbirlerinden etkilendikleri için tüm süreçlerle en çok ilişkide olan ve maliyetin oluşmasında en büyük yer teşkil eden satınalma departmanını ele aldım. Satmalma departmanının dahil olduğu süreçlerden siparişten sevkiyata kadar olan süreci inceledim. Önce satın alma departmanının yaptığı işleri tanımladım. Var olan süreçleri akış diyagramları ile tanımladım. Mevcut organizasyonu tanımladım. Daha sonra iç ve dış müşteriler ile görüşmeler yaptım. Hangi girdi ve çıktılara ulaştıklarını ve neler beklediklerini not aldım. Süreci tanımladıktan sonra tasarım aşamasına geçtim. Yeni sürecin ne olması gerektiğini akış şemaları ile gösterdim. Gereksiz süreçleri eledim. Yeni sürecin uygulanması için gerekli organizasyonu belirledim. Pilot uygulama aşamasına geçildi. Pilot uygulamada süreci oluşturan kişilere gerekli eğitimler verildi ve sürecin iyileştirilmesi sayesinde ne gibi yaralar sağlanacağı anlatıldı. Bu pilot uygulama sonucunda görüldü ki hedeflenen kaliteye ve hıza ulaşıldı ve iç, dış müşteri memnuniyeti arttı. Yeni süreç mükemmel olmayabilir ama zamanla sürecin kullanılması ve geri beslemelerin yapılması ile sürecin daha iyi nasıl yapılacağını gösterecektir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, all enterprice to be exist decreasing cost and producing quality products, they have to develop their all presses management. They are servis industry or production industry. Searching I am working on is a company which is producing cleaning products. This company in a short time faced with very fast improvement and development. Mean time they coludn't be able to improveme their process, or that reason I choise to have a research on a purchasing department. Because process related to each other.Also purchasing department co-oparetes with marketing sales finance departments and existing most of cost. In purchasing department I research giving order to delivery that is one of process. First 1 explaine puchasing responsibles and working areas. I do flow charts to show all process which has to be improvement.After than do organization chart that is explaine the responsibilities. I do some inerview with extrnal and internal customers and defines the feeds and results which they want to be success. I do new process in the flow charts and do new organization charts. I eliminate the unnecessary processes and add necessary process. Giving all details to process persons and sharing the details. I do pilot practice related of this new process. At the and of this practice show that reach the aim which are decreasing the cost, delivery on the time, happy external and internal customers and good quality.