Maliyet liderliği stratejisinde satınalma yönetimi
Purchasing management in cost leadership strategy
- Tez No: 101092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
MALİYET LİDERLİĞİ STRATEJİSİNDE SATINALMA YÖNETİMİ ÖZET Bu çalışmada günümüzün global rekabet koşullarında, firmaların rekabetçi pozisyonlarını devam ettirebilmeleri ve hayatta kalabilmeleri için ne tip rekabetçi stratejiler geliştirilebileceği ve bu stratejileri oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Müşteriye ve hedef kitleye ulaşmada uygulanacak olan maliyet liderliği ve farklılaşma stratejileri hakkında bilgi verilmiş ve bu rekabetçi avantajları etkileyen ve bunların devamını sağlayan unsurlardan bahsedilmiş ve maliyet liderliği stratejisi geniş bir şekilde anlatılmıştır. Bir işletmenin rekabette maliyet liderliği stratejisini uygulaması için öncelikli olarak maliyetleri nasıl düşüreceğini, hangi alanlarda maliyet düşümleri sağlayabileceğini ve maliyetlerin nasıl oluştuğunu tam olarak belirleyerek bunları anlaması gerekir. Bu sebepten dolayı 3. ve 4. bölümlerde maliyet, maliyet bileşenleri, maliyet düşümü yapılabilecek alanlar, maliyet düşürme programının nasıl gerçekleştirilebileceği ve maliyet düşürmenin öneminden bahsedilmiştir. Doğal olarak böyle bir strateji, organizasyonların çeşitli fonksiyonlarına bir takım sorumluluklar ve görevler yüklemektedir. Bu fonksiyonlardan biri de satınalmadır. Çalışmanın satmalına bölümünde, satınalma kavrarm, satınalmamn organizasyon içindeki yeri, satınalma prosedürleri, satınalmamn nasıl organize edileceği, diğer fonksiyonlar ile nasıl bir ilişki içinde olması gerektiği, satınalmanın yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada, rekabetçi stratejilerin oluşturulmasından satınalma yönetimine kadar olan tüm konularda ayrıntılı bilgi verilmiş ve bu hususlarda dikkat edilmesi gereken noktalar açıklanmıştır. Ayrıca bu konu ile ilgili gerçekleştirilen bir örnek uygulama tanıtılmış ve sonuçlar sunulmuştur. vıu
Özet (Çeviri)
PURCHASING MANAGEMENT IN COST LEADERSHIP STRATEGY SUMMARY In this study, under the today's global competition conditions, it is explained how firms sustain their competitive positions and what competitive strategies should be developed to survive. It is given information about cost leadership and differentiation strategies that be applied to reach customers and scope markets and it is mentioned that factors that effect competitive advantages. In additional, cost leadership strategy is explained broadly. To apply cost leadership strategy in competition, a firm should understand and determine how cost can be reduced, in what areas that cost can be reduced, how cost constitutes. In the third and fourth sections, it is mentioned that cost, cost component, areas that cost can be reduced, how cost reduction programs should be applied and the importance of cost reduction. Naturally, cost leadership strategy brings some additional tasks and responsibilities to organization's functions. In this study's purchasing (sixth) section, it is given information about purchasing concept, the place of purchasing in an organization, purchasing procedures, how purchasing should be organized, relations between purchasing and other functions and purchasing authorities and responsibilities. In this study, it is told about from competitive strategies to purchasing management and it is explained about important points of subject that should be taken into consideratioa In additional, in this study, an application about cost leadership and purchasing management is introduced and results are attached. IX