Kent ağaçlarının biyokütle ve karbon depolama tahminine yeni bir yaklaşım
A new approach to estimating biomass and carbon storage of urban trees
  1. Tez No: 1010920
  2. Yazar: NIGAR ALLAHVERDIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT TUĞLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel alanlarda artan nüfus ve yapılaşma baskısı, atmosferdeki karbon miktarının yükselmesine neden olmakta ve iklim değişikliği ile mücadelede kentsel yeşil alanların rolünü daha önemli hale getirmektedir. Bu bağlamda kent ağaçlarının biyokütle ve karbon depolama kapasitelerinin belirlenmesi, kentsel karbon envanterlerinin oluşturulması ve sürdürülebilir kent planlaması açısından önemli bir gereklilik olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında, kentsel yeşil alanlarda bulunan ağaçların biyokütle ve karbon depolama miktarlarının daha az saha ölçümü ile güvenilir biçimde tahmin edilmesine yönelik bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma alanı olarak, Kahramanmaraş kent merkezinde yer alan Atatürk Parkı seçilmiştir. Park, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında sayısallaştırılarak alan kullanım durumu belirlenmiştir. Daha sonra alanda bulunan 733 ağacın envanter verileri ile biyokütle ve karbon depolama hesaplamaları KARBİYOSİS programında yapılmıştır. Elde edilen bulgulara dayalı olarak Monte Carlo simülasyonu ile örnekleme analizi uygulanmış ve minimum örneklem katsayısı belirlenmiştir. Bulgular, Atatürk Parkı'nın toplam karbon depolama miktarının 219.714 kg olduğunu göstermiştir. Ağaçlı alanın karbon yoğunluğu 5,42 kg/m², tüm park alanının karbon yoğunluğu ise 2,92 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Monte Carlo analizi sonucunda minimum örneklem büyüklüğünün toplam ağaç popülasyonunun yaklaşık %23,2'sine karşılık geldiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile yeşil alanlarda tüm ağaçların ölçülmesine gerek kalmadan karbon stokunun tahmin edilebileceği bir model ortaya konulmuştur. Geliştirilen model CarbBio-S olarak adlandırılmıştır. Bu model, bireysel ağaç envanterine dayalı hesaplamalar ile istatistiksel örnekleme yaklaşımını bir araya getirerek uygulanabilir ve tekrarlanabilir bir yöntem sunmaktadır. Çalışma, kentsel ağaçların karbon yutak potansiyelinin değerlendirilmesine yöntemsel bir katkı sağlamakta ve özellikle kentsel ölçekte karbon depolama hesaplamalarına örnek bir uygulama niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban areas are experiencing increasing population growth and development pressure, which leads to a rise in atmospheric carbon levels and makes the role of urban green spaces more important in combating climate change. In this context, determining the biomass and carbon storage capacities of urban trees is considered an important requirement for the creation of urban carbon inventories and for sustainable urban planning. In this thesis, it is aimed to develop an approach for reliably estimating the biomass and carbon storage amounts of trees located in urban green spaces with fewer field measurements. Atatürk Park, located in the city center of Kahramanmaraş, was selected as the study area. The park was digitized in a Geographic Information Systems (GIS) environment, and its land-use status was determined. Subsequently, biomass and carbon storage calculations were carried out using the inventory data of 733 trees in the KARBİYOSİS program. Based on the obtained findings, a sampling analysis was applied through Monte Carlo simulation, and the minimum sampling coefficient was determined. The findings indicated that the total carbon storage amount of Atatürk Park is 219,714 kg. The carbon density of the tree-covered area was calculated as 5.42 kg/m², while the carbon density of the entire park area was calculated as 2.92 kg/m². As a result of the Monte Carlo analysis, the minimum sample size was found to correspond to approximately 23.2% of the total tree population. With this study, a model has been introduced through which carbon stock can be estimated without the need to measure all trees in green spaces. The developed model has been named CarbBio-S. This model provides a practical and repeatable method by combining individual tree inventory-based calculations with a statistical sampling approach. The study offers a methodological contribution to the evaluation of the carbon sink potential of urban trees and constitutes an example application, particularly for carbon storage calculations at the urban scale.