Kritik altyapılar için birleşik yüz ve parmak izi tanıma ile erişim kontrolü
Integrated face and fingerprint recognition for secure access control in critical infrastructures
  1. Tez No: 1010923
  2. Yazar: OSMAN TANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde nükleer tesisler, veri merkezleri ve askeri bölgeler gibi kritik altyapıların güvenliği, geleneksel kimlik doğrulama yöntemlerinin yetersiz kalmasıyla stratejik bir risk alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışması, tek modlu biyometrik sistemlerin sınırlılıklarını aşmak ve en üst düzey güvenliği sağlamak amacıyla yüz ve parmak izi modalitelerini karar düzeyinde sentezleyen hibrit bir sistem olan FusionAuth'u önermektedir. Sistem mimarisi, derin öğrenme tabanlı yüz tanıma ve kriptografik parmak izi koruma protokollerinden oluşmaktadır. Yüz tanıma modülü, Facenet model mimarisini kullanarak yüz görüntülerinden 128 boyutlu öznitelik vektörleri üretirken; parmak izi modülü, şablon güvenliğini sağlamak amacıyla verileri SHA-256 algoritmasıyla hashleyerek saklamaktadır. Karar mekanizmasında uygulanan ardışık“VE”mantığı, sistemin yanlış kabul oranını teorik olarak 0,00001 seviyesine indirgemekte ve modaliteler arasındaki kimlik çelişkilerini %100 test senaryolarında doğrulukla tespit etmektedir. Yapılan performans analizleri, sistemin toplam doğrulama süresinin ortalama 560 ms olduğunu ve gerçek zamanlı operasyonel ihtiyaçları başarıyla karşıladığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, FusionAuth sisteminin düşük hata payı, yüksek işlem hızı ve gizlilik odaklı yapısıyla kritik altyapı güvenliğinde uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır. Çalışmanın gelecek vizyonunda, biyometrik verilerin blokzincir üzerinde merkeziyetsiz yönetimi ve uç bilişim entegrasyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the security of critical infrastructures such as nuclear facilities, data centers, and military zones has become a strategic risk area due to the inadequacy of traditional authentication methods. This thesis proposes FusionAuth, a hybrid system that synthesizes face and fingerprint modalities at the decision level to overcome the limitations of unimodal biometric systems and provide the highest level of security. The system architecture consists of deep learning-based face recognition and cryptographic fingerprint protection protocols. While the face recognition module generates 128-dimensional feature vectors (embeddings) from face images using the Facenet model architecture, the fingerprint module stores data by hashing it with the SHA-256 algorithm to ensure template security. The sequential“AND”logic applied in the decision mechanism reduces the False Acceptance Rate (FAR) to a theoretical level of 0,00001 and detects identity contradictions between modalities with 100% accuracy. Performance analyses demonstrated that the system's total authentication time averages 560 ms, successfully meeting real-time operational requirements. The findings prove that the FusionAuth system, with its low error rate, high processing speed, and privacy-oriented structure, offers a new standard in critical infrastructure security. The future vision of the study includes decentralized management of biometric data on the blockchain and edge computing integration.