Enerji güvenliği stratejileri ve politikaları açısından Türkiye'de bulunan ham petrol ve doğal gaz boru hattı kritik altyapılarının güvenliği
Safety of crude oil and natural gas pipeline critical infrastructure in Turkey in terms of energy security strategies and policies
  1. Tez No: 765327
  2. Yazar: ELİF SİNEM TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. TARIK AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern toplumun yaşamı için kritik altyapılar önem arz etmektedir. Kritik altyapı, sosyal refah ve ekonomik kalkınmanın bir işareti olarak görülmektedir. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması açısından da yaşamın tüm yönlerini destekleyen kritik altyapının korunması üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu alandaki çalışmalar, Türkiye'nin söz konusu tesis ve altyapılarının güvenliğinin sağlaması için de aynı hassasiyet gösterilmelidir. Söz konusu çalışma, literatür taraması yapılarak teorik bir zeminde tartışılmıştır. Çalışmada, ilk olarak temel altyapıların güvenliğinin nasıl olduğu hususu incelenmiş ve müteakiben Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'deki uygulamalara odaklanılmıştır. Son olarak ise, kritik altyapı konusunun iç güvenlik açısından nasıl değerlendirildiği ve bu tesislerin korunma yöntemleri belirlenmiş ve Türkiye açısından değerlendirilmeler yapılmıştır. Dünyada kritik altyapıların korunmasında afetlere müdahale ve acil durum yönetimi ihtiyaçlarının yanı sıra siber alanın, terör olayları ve müdahalelerinin de ilgi odağı olduğu görülmektedir. Türkiye'deki kritik altyapıların genel olarak hem çevreyle müşterek korunması hem de insanlar üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerin azaltılması bağlamında değerlendirilmesi öne çıkarılmalıdır. Çevresel etki bağlamında kritik altyapılar için alınan önlemler, günümüze kadar Türkiye'nin AB koordinasyon süreci ve kritik altyapının korunması ile ilgili literatüre bağlı olarak gelişmiştir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin bu hususta hem öngörülebilir iç güvenlik tehditlerinin analizinin yapılarak hem kritik altyapının her birinin kendine özgü şartlarını da içeren önlemlerinin birlikteliğini içeren bir güvenlik yaklaşımının benimsemesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Critical infrastructures are important for the life of modern society. Critical infrastructure is seen as a sign of social welfare and economic developmentIn terms of ensuring public order and security, the protection of critical infrastructure that supports all aspects of life is an issue that needs to be emphasized. Studies in this area should also be given the same sensitivity to ensure the safety of the said facilities and infrastructures of Turkey. The aforementioned study was discussed on a theoretical basis by making a literature review. In the study, firstly, the security of basic infrastructures was examined and then the applications in the United States, European Union and United Nations were focused. Finally, how the issue of critical infrastructure is evaluated in terms of internal security and the protection methods of these facilities have been determined and evaluations have been made for Turkey. In addition to disaster response and emergency management needs in the protection of critical infrastructures in the world, it is seen that cyber space, terrorist incidents and interventions are also the focus of attention. It should be emphasized that the critical infrastructures in Turkey are generally evaluated in terms of both protection together with the environment and reducing the negative effects they may have on people. The measures taken for critical infrastructures in the context of environmental impact have developed depending on Turkey's EU coordination process and the literature on the protection of critical infrastructure until today. From this point of view, it is thought that Turkey should adopt a security approach that includes both the analysis of predictable internal security threats and the unity of measures that include the specific conditions of each of the critical infrastructure.