Sorun çözme
Problem solving
- Tez No: 101093
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Sorunlar, insanları hedeflerine ulaşmaktan alıkoyan engellerdir. Bu nedenle, karşılaşılan sorunlar etkili bir şekilde çözülmeye çalışılmalıdır. Sorun çözümleyebilirle, her yöneticinin sahip olması gereken önemli becerilerden biridir. Bu alanda başarılı olan yöneticiler, iş dünyasının çok çabuk değişen ortamına hem daha çabuk ayak uydururlar, hem de kendilerinin ve işletmelerinin başarılarını arttırırlar. Bundan dolayıdır ki; sorun çözebilme yeteneği, kişisel başarının belirleyici faktörlerinden biridir. Ortaya çıkan sorunlar, sistematik yaklaşımlar kullanılarak değerlendirilmelidir. Sorun çözme stratejileri, bu konuda sorun çözücülere önemli destek sağlar. İyi bir sorun çözücü, değişik durumlara karşı değişik çözümler üretebilen; sorunları fırsatlar olarak görüp, bunları içinde bulunulan koşulları geliştirme yönünde kullanan; sorunları daha çabuk ve daha etkili bir şekilde çözebilen; potansiyel sorunları ortaya çıkmadan görüp gerekli önlemleri alabilen kişidir. Bunu başarmak için, karşılaşılan sorunların üstüne korkmadan gitmek, tecrübe kazanmaya istekli olmak yeterlidir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Problems are the obstacles that prevent people from achieving their objectives. Therefore, the problems that people face should be solved effectively. Problem solving capability is a key every manager should possess. Managers who are successful at problem solving adapt quickly to the changing conditions of the business environment and help themselves and their businesses be more successful. Due to this, the ability of solving problems is one of the key factors that determines individual success. The problems should be evaluated by systematic approaches. Problem solving strategies help people on this subject. A good problem solver is the person who generates different solutions to different problems; takes the problems as opportunities and turns them to his and his company's advantage; solves the problems more quickly and more effectively; finds out the potential problems and takes preventive actions. Dealing with problems without fear, and being eager to gain experience is what problem solvers need in order to achieve this goal. IX