Anason posasının aerobik kompostlaşabilirliğinin araştırılması
Investigation of compostability of anis waste
- Tez No: 101094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ANASON POSASININ AEROBİK KOMPOSTLAŞABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmanın amacı, kompostlaştırmanın 'Tekel İstanbul İçki Fabrikası'ndan çıkan katı atıklar için uygun bir bertaraf metodu olup olmadığının araştırılması ve kurulması muhtemel bir kompostlaştırma tesis için uygun dizayn parametrelerinin ve özelliklerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, söz konusu endüstriden çıkan anason posası, arıtma çamuru ve evsel katı atıklar üretim esnasında oluştukları oranlarda, ancak farklı kombinasyonlar ile karıştırılmış ve bu karışımların kompostlaştınlabilirliği araştırılmıştır. Atıkların yapısına da bağlı olarak, kompostlaştırma sırasında ürün kalitesi açısından nütrientin korunması üzerinde özenle durulmuştur. Deneysel çalışmada, farklı oranlarda bileşenler içeren karışımların beslendiği dört reaktörde atıkların esas yapışım anason posası oluşturmaktadır. Anason posasım diğer atıklardan ayıran en önemli özellik, posanın yüksek oranda organik madde içermesine ek olarak azot konsantrasyonunun da yüksek olmasıdır. Bunun sonucunda, söz konusu anason posasımn karbon/azot (C:N) oram (15:1), kompostlaştırma için kabul edilen optimum C:N oranından (30:1) düşüktür. İS gibi düşük bir C:N oranında başlayan kompostlaştırma sırasında, organik azotun parçalanması ile açığa çıkan iyon formundaki amonyağın pH'ın yüksek olmasıyla da gaz formuna geçerek atığı terk ettiği gözlenmiştir. Ham anason posasımn (I. reaktör) kompostlaştuılması esnasında, başlangıçtaki organik azotun yaklaşık %65'i uçarak kaybolmuştur. Azotun en iyi korunduğu karışım, anason posası ve anason kompostunun 10:1 oranında karıştırıldığı karışım olup bu karışımla beslenen reaktörde (İÜ: reaktör) organik maddenin ayrışma oram %59'dur. Anason posası, anason kompostu, arıtma çamuru, ve evsel katı atık karışımı (80:5:10:5) ile beslenen reaktörde (IV: reaktör) ise hem daha yüksek bir azot kaybı (%50), hem de en yüksek organik madde ayrışma oram (%70) gözlenmiştir. Çalışmaların yürütüldüğü reaktörlerde ürün kalitesi, ham anason posası dışında oldukça yüksektir. Elde edilen kompost ürünleri humuslu maddelerin taşıması gereken özellikleri taşımaktadır. Bu çalışmada elde edilen ürünler, azotun büyük oranda kaybolmasına karşın nutrient açısından zengindir. Ürünlerin ağır metal konsantrasyonları, yabancı ülkelerdeki kompost ürünü ağır metal konsantrasyon limitleriyle karşılaştırıldığında standartların altında kalmaktadır. Ayrıca, yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda, ürünlerdeki patojen mikroorganizma miktarının standart değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak kompost ürünü üzerine yapılan bu çalışmalar, ürünün zengin gübre niteliğinde olduğunu ve tarımda başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. vıı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF AEROBIC COMPOSTING OF ANISE WASTE SUMMARY The main scopes of this study were to explore the applicability of composting as a suitable alternative for the treatment of solid wastes generated by the 'Tekel Istanbul Beverage Industry', and to determine the specifications and the appropriate design parameters for a composting plant to be constructed in future. Within this context, composting of four different mixtures with varying fractions (resembling the fractions generated from the beverage facility) of anise waste, biosolids from the activated sludge treatment plant, and the domestic solid wastes of the production site; in addition to certain amounts of the anise compost, was investigated in four reactors. Due to the composition of each type of waste, availability of sufficient amount of nutrients during the composting process was especially taken into account in order to provide good quality composting product. In the experimental studies, anise waste was the main component of the mixtures consisting of varying portions of waste components. The most crucial property of anise waste differentiating it from the other solid wastes was that in addition to its high organic matter content, it also contained high nitrogen concentrations. Consequently, the C:N ratio of the anise waste used in this study (15:1) was lower than the C:N ratio (30:1) given in the literature as the optimum ratio for successful composting. During the composting process, which started with such a low C:N ratio (15:1), the ionized ammonia generated via the biodegradation of organic nitrogen was observed to be converted to gaseous form and left the waste mixture; also due to the effect of high pH levels. In the course of the composting of the raw anise waste (1. Reactor), 65% of the starting organic nitrogen was wasted to the atmosphere. The mixture at which the nitrogen content was mostly conserved, was the one with the anise waste and anise compost (10:1, respectively). Furthermore, the degradation percentage of the organic matter was 59% in the reactor fed with this mixture. In the IV. Reactor started with the mixture of anise waste, anise compost, biosolids, and domestic solid wastes (80:5:10:5, respectively), both a higher nitrogen loss (50%) and the maximum organic matter biodegradation percentage (70%) were observed. The quality of the composting products of the reactors was significantly high, except for the reactor fed with raw anise waste (1. Reactor). The properties of these composting products were matching those determined for humus-like materials. Despite of the vast losses in nitrogen contents, the products obtained in this study were satisfactorily rich in nutrients. Furthermore, the heavy metal concentrations of the generated products were lower than the limits, when compared to international heavy metal concentration standards. Besides, it was determined via microbiological analyses that the pathogenic microorganism contents of the products obtained in the study were under standards. VUlIn conclusion, based on the experimental studies carried out in this study and summarized above, the composting products attained in this work were concluded to posses significantly high fertilizing capacity, and thus, to be a satisfactory alternative for agricultural consumption. IX