İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal mekânlardaki güvenlik algılarının korunma hakkı bağlamında incelenmesi
Examination of primary school 4th grade students' perceptions of safety in social spaces in the context of the right to protection
- Tez No: 1010936
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal mekânlara ilişkin güvenlik algıları, korunma hakkı bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın temel problemi“İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sosyal mekânlara ilişkin güvenlik algıları nasıldır?”sorusu çerçevesinde yapılandırılmış; öğrencilerin ev ve yakın çevre özellikleri, mekânlara göre güvenli/güvensiz hissetme düzeyleri, bu algıların SEGE-2022 sosyoekonomik gelişmişlik kademesi ve cinsiyete göre farklılaşma durumu ile güvenlik/güvensizlik gerekçeleri ve güvenliği artırmaya dönük önerileri ele alınmıştır. Araştırma, eş zamanlı ve eşit ağırlıklı karma yöntem deseninde yürütülmüştür. 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın dokuz merkez ilçesinden (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle) seçilen birer devlet ilkokulunda öğrenim gören öğrencilerden veri toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerinin Sosyal Mekânlarda Güvenlik Algıları Anketi”tek uygulamada hem nicel hem nitel veri üretecek biçimde yapılandırılmış, toplam 724 anket analiz edilmiştir. Nicel veriler betimsel istatistikler ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler Excel ortamında kodlanmış; nicel ve nitel bulgular bulgu/yorum düzeyinde bütünleştirilerek birlikte yorumlanmıştır. Bulgular, öğrencilerin kendilerini en güvende ev ve okulda, en düşük güvenlik algısıyla sosyal medya ortamlarında hissettiklerini; sokak, okul yolu, park/oyun alanı ve AVM gibi kamusal mekânların ise genel olarak orta düzeyde güvenli olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Güven gerekçeleri ağırlıkla erişilebilir yetişkin varlığı, tanıdıklık ve işleyen kurallar/öngörülebilirlik ekseninde kurulurken güvensizlik gerekçeleri kamusal alanda belirsiz kişilerle karşılaşma, trafik ve altyapı riskleri, okulda akran zorbalığı/şiddet, dijital alanda ise teknik ve ilişkisel riskler etrafında toplanmaktadır. SEGE-2022 ve cinsiyete göre bazı mekânlarda anlamlı farklılıklar bulunmakla birlikte etki büyüklükleri küçük düzeydedir. Araştırma, çocukların güvenliği tehdit yokluğundan ziyade mekânlar arası geçişleri de içeren çok düzeyli bir güvenlik ekolojisi içinde kurduklarına işaret etmekte; okul, aile/çevre, kentsel altyapı ve dijital platform düzeylerinde birbirini tamamlayan koruma düzeneklerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines fourth-grade primary school students' perceptions of safety in social spaces within the framework of the right to protection. The core research problem was formulated around the question,“What are fourth-grade primary school students' perceptions of safety regarding social spaces?”Accordingly, the study addresses (i) the characteristics of students' homes and immediate surroundings, (ii) the extent to which they feel safe/unsafe across different spaces, (iii) whether these perceptions differ by SEGE-2022 socioeconomic development level and gender, and (iv) their reasons for feeling safe/unsafe as well as their suggestions for enhancing safety. The research employed a concurrent, equal-weight mixed methods design. Data were collected in the 2024–2025 academic year from students attending one public primary school selected from each of Ankara's nine central districts (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle). The researcher-developed“Primary School Students' Perceptions of Safety in Social Spaces Questionnaire”was designed to generate both quantitative and qualitative data in a single administration; a total of 724 were analysed. Quantitative data were analysed using descriptive statistics and independent-samples t-tests. Qualitative data were coded in Excel, and quantitative and qualitative findings were integrated and interpreted at the level of findings and discussion. The results show that students feel safest at home and at school, whereas the lowest perceived safety is reported for social media environments; public spaces such as streets, school routes, parks/playgrounds, and shopping malls are generally evaluated at a moderate level. While reasons for feeling safe are mainly grounded in accessible adults, familiarity, and functioning rules/predictability, reasons for feeling unsafe cluster around encountering unfamiliar people and traffic/infrastructure risks in public spaces, peer bullying/violence at school, and technical and relational risks (exposure to content, unwanted contact, bullying) in digital environments. Although statistically significant differences were found for some spaces by SEGE-2022 level and gender, effect sizes were small. Overall, the study suggests that children construct safety not merely as the absence of threats but within a multi-layered safety ecology that includes transitions across spaces, and it underscores the importance of complementary protection mechanisms at the levels of school, family/community, urban infrastructure, and digital platforms.