Divan-ı Hikmet'in Çağatay Türkçesiyle yazılmış Türkmenistan nüshası: İnceleme – metin – dizin
Divan-i Hikmet's Turkmenistan manuscript written in Chagatai Turkish: Analysis - text - index
  1. Tez No: 1010942
  2. Yazar: GAMZE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ''Divan-ı Hikmet'in Çağatay Türkçesiyle Yazılmış Türkmenistan Nüshası: İnceleme - Metin - Dizin'' başlığı altında, ''Medine'de Muhammet Türkistan'da Hoca Ahmet - Hoca Ahmet Yesevi Hikmetler'' adlı eseri esas almaktadır. Söz konusu eser, bir bölümü Kiril, diğer bölümü Arap alfabesiyle yazılmış olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Eserde yer alan hikmetler, Türkmen Türkçesine göre değerlendirilmiş olmakla birlikte, dil özellikleri bakımından büyük ölçüde Çağatay Türkçesinin niteliklerini yansıtmaktadır. Bu doğrultuda çalışma kapsamında eser, özgün bir nüsha olarak değerlendirilmiş; metin yeniden kurulmuş ve hikmetler Çağatay Türkçesi kimliğiyle ele alınmıştır. Tezin inceleme bölümünde hikmetlerin ses, biçim ve gramer özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiş, dizin bölümünde ise hikmetlerde geçen tüm kelimelerin anlamları verilmiştir. Son olarak hikmetler Türkiye'de yayımlanmış mevcut Divan-ı Hikmet neşirleriyle karşılaştırılmış ve diğer yayınlarda yer almayan on dokuz hikmet tespit edilmiştir. Hikmetlerin diğer yayınlarda geçtiği yerleri gösteren tablo da çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is entitled Divan-ı Hikmet's Turkmenistan Manuscript Written in Chagatai Turkish: Analysis – Text – Index is based on the work Medine'de Muhammet Türkistan'da Hoca Ahmet – Hoca Ahmet Yesevi Hikmetler. The study consist of two parts, one written in the Cyrillic alphabet and the other in the Arabic alphabet. Although the hikmets in the manuscript were recorded according to Turkmen Turkish, hikmets largely reflect the linguistic characteristicsof Chagatai Turkish. In this study, the manuscript is treated as a unique copy the text has been reconsructed and the hikmets have been presented within the framework of Chagatai Turkish. In the analysis section of the thesis the phonetic, morphological and grammatical features of the hikmets are examined in detail. In the index section provides the meaning of all the words found in the text. Furthermore, the hikmets have been compared with the existing Divan-ı Hikmet editions published in Turkey and nineteen hikmets not found in other publications have been identified. A table of correspondences of the hikmets in other editions is also included in the study.