Matematik öğretmen adaylarınınhazırladıkları okul dışı matematik etkinliklerindeki yaratıcılıklarının incelenmesi
An analysis of the creativity of mathematics teacher candidates in the out-of-school mathematics activities they prepare
  1. Tez No: 1010944
  2. Yazar: DİLAN RABİYE KOZLUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma 26/11/2024 tarih,2024/14 sıra no ve E-20189260-100-688667 sayılı etik kurul onayının alınmasıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının oluşturdukları okul dışı matematik etkinliklerindeki yaratıcılıklarını akıcılık, esneklik ve orjinallik alt boyutları açısından incelemek ve etkinliklerde tercih edilen sınıf seviyesi, tema, öğrenme çıktısı değişkenlerine göre dağılımları belirlemektir. Araştırma, bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünde üçüncü sınıfta öğrenim gören 30 öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırma kapsamında, öğretmen adaylarından matematik dersi öğrenme çıktılarını desteklemek amacıyla, okul dışı ortamlarda uygulanabilecek etkinlikler tasarlamaları istenmiştir. Tasarlanan etkinlikler, yaratıcılığın akıcılık, esneklik ve özgünlük alt boyutlarına göre değerlendirilmiştir. Etkinliklerin tercih edilen sınıf seviyesi, tema ve öğrenme çıktısı değişkenlerine göre dağılımları frekans değerleri aracılığıyla tablolaştırılarak sunulmuştur. Öğretmen adayları tarafından tasarlanan etkinlikler, araştırmacı tarafından geliştirilen yaratıcılık alt boyutları ölçütlerine göre analiz edilmiştir. Etkinlik, yaratıcılığın alt boyutlarından en az birine ilişkin özellik taşıması durumunda“Yaratıcı Etkinlik”; hiçbir yaratıcılık alt boyutuyla ilişkilendirilememesi durumunda ise“Yaratıcılık İçermeyen Etkinlik”olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adayları tarafından oluşturulan etkinliklerin en çok; farklı temsillerden yararlanma, günlük yaşamla ilişkilendirme, durumlar arası karşılaştırma yapabilme, farklı perspektiflerden yaklaşabilme (esneklik) alt boyutunu içerdiği görülmüştür. Okul dışı matematik etkinliklerinin büyük çoğunluğu -en az bir alt boyuta ilişkin özellikleri içermesi sebebiyle- yaratıcı etkinlik olarak değerlendirilmiştir. Bu sebeple öğretmen adaylarının büyük bir kısmında okul dışı matematik etkinliği geliştirme konusunda belirli düzeyde yaratıcılık algısına sahip oldukları düşünülmektedir. Araştırmada öğretmen adaylarının en çok 5. ve 6. sınıf seviyelerinde okul dışı matematik etkinlikleri oluşturdukları gözlemlenmiştir. Oluşturulan etkinliklerde en fazla 'Sayılar ve Nicelikler' ve 'Geometrik Nicelikler' temalarının yer aldığı görülmüştür. 'İşlemlerle Cebirsel Düşünme ve Değişimler', 'Dönüşüm', 'Geometrik Şekiller' ve 'Veriden Olasılığa' temalarında yer alan öğrenme çıktılarını hedefleyen etkinlik sayısının sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu, etkinliklerin öğrenme çıktılarına göre dağılımı ele alındığında, öğretmen adaylarının soyut kavramlar içeren öğrenme çıktıları yerine, daha çok günlük yaşamla doğrudan ilişkilendirilebilen ve somut durumlara odaklanan öğrenme çıktılarını tercih ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the creativity of primary school mathematics teacher candidates in the extracurricular mathematics activities they create in terms of the sub-dimensions of fluency, flexibility, and originality, and to determine their distribution according to the variables of preferred grade level, theme, and learning outcome in the activities. The research was conducted with the participation of 30 teacher candidate senrolled in the third year of the primary school mathematics teaching department at a state university. A case study design was adopted from qualitative research methods. Within the scope of the research, teacher candidates were asked to design activities that could be implemented in out-of-school settings to support mathematics learning outcomes. The designed activities were evaluated according to the sub-dimensions of creativity: fluency, flexibility, and originality. The distribution of the activities according to the preferred grade level, theme, and learning outcome variables was presented in tables using frequency values. The activities designed by the teacher candidates were analyzed according to the creativity sub-dimension criteria developed by the researcher. The activity was classified as a“Creative Activity”if it possessed characteristics related to at least one of the subdimensions of creativity; if it could not be associated with any creativity subdimension, it was classified as a“Creativity-Exclusive Activity.”The research results revealed that the activities created by teacher candidates most frequently included the following sub-dimensions: utilizing different representations, relating to daily life, comparing situations, and approaching from different perspectives (flexibility). The vast majority of out-of-school math activities were evaluated as creative activities because they contained characteristics related to at least one sub-dimension. For this reason, it is thought that a significant portion of teacher candidates possess a certain level of creativity in developing out-of-school math activities. The study observed that teacher candidates most often created out-of-school math activities for 5th and 6th grade levels. The themes 'Numbers and Quantities' and 'Geometric Quantities' were most frequently found in the activities created. It was determined that the number of activities targeting learning outcomes in the themes of 'Algebraic Thinking and Changes with Operations', 'Transformation', 'Geometric Shapes', and 'From Data to Probability' was limited. Another finding of the study shows that when considering the distribution of activities according to learning outcomes, teacher candidates prefer learning outcomes that can be directly related to daily life and focus on concrete situations rather than learning outcomes involving abstract concepts.