Süt ve süt ürünleri endüstrisi atıksularının kimyasal arıtılabilirliği
Chemical treatabality of dairy wastewater
  1. Tez No: 101095
  2. Yazar: ALPASLAN EKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, süt ve süt ürünleri endüstrisinden kaynaklanan atıksulann kimyasal antılabilirliğinin ve kimyasal olarak arıtılan suyun KOİ parametresi açısından“ÎSKÎ Kanala Deşarj Yönetmeliği Endüstrilerin Kanala Deşarj Limiti”ni sağlayıp sağlamadığının incelenmesidir. Süt ve süt ürünleri endüstrisi atıksulan doğal su ortamlarının kirlenmesine neden olan kaynaklar arasında gösterilmektedir. Bu endüstriden kaynaklanan atıksulann, yüksek miktarda organik madde içermesi nedeniyle, bu atıksulann arıtılması amacıyla daha çok biyolojik esaslı anıma teknolojileri kullamlmaktadır. Literatürde özellikle son yıllarda süt ve süt ürünleri endüstrisi atıksulanmn kimyasal antılabilirliğine ilişkin çalışmalar yürütüldüğü belirtilmektedir. Bu çalışmada; öncelikle atıksu karakterizasyon çalışması yapılmış, atıksuyun konvansiyonel parametreler kullanılarak değişim aralıklan belirlenmiştir. Kimyasal antılabilirlik çalışmalarında koagülant olarak FeCİ3, FeS04 ve alum kullanılmıştır, aynca sadece asit ilavesiyle de jar test deneyleri yürütülmüştür. Karakterizasyon çalışmalan sonunda atıksu karakterinin değişken bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Sadece asit ilavesi ile yürütülen deneylerde % 33 ile % 45 arasında değişen KOİ giderme verimleri elde edilmiştir. Her üç koagülantın optimum dozajı 200 mg/1 olarak belirlenmiştir. Optimum dozajda; FeCİ3 ve FeSO^ün optimum pH değerleri 4 ve 4.5, ahunun ise 5 ve 6 olarak bulunmuştur. Maksimum giderme verimleri KOİ parametresi bazmda FeCU için % 72, FeS04 için % 59 ve alum için % 54 olarak elde edilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen KOİ giderme verimleri“İSKİ Kanala Deşarj Yönetmeliği Endüstrilerin Kanala Deşarj Limitleri”nde bu parametre için belirlenen değeri sağlayamamıştır ve kimyasal arıtmanın kanala deşarj için tek basma yetersiz olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the chemical treatability of dairy wastewater and to determine whether the chemically treated wastewater meet the discharge standards proposed by İSKl for industries, in terms of COD parameter. Dairy wastewater has been recognized as a contributor to the pollution of natural waterways. Generally biological treatment technologies are used, because of high organic content of wastewater, which originates from this industry. Especially within the last decade, studies have been carried out on the chemical treatability of dairy wastewater, as seen in the literature. In this study, wastewater characterization studies were conducted, to determine the wastewater characteristics, prior to chemical treatability studies. FeCU, FeS04 and alum were used as coagulants in the jar test experiments. However, also chemical treatability of wastewater have been performed with just acid addition and pH adjustment. Characterization studies demonstrated that wastewater characteristics vary within a wide range. COD removal efficiencies varied between 33 % and 45 % in the studies which have been performed with pH adjustment. Optimum dosage has been determined as 200 mg/1 for all the three coagulants. Optimum pH values have been found to be 4 and 4.5 for FeCİ3 and FeS04, 5 and 6 for alum. Maximum COD removal efficiencies were 72 %, 59 % and 54 % for FeCU, FeS04 and alum, respectively. COD removal efficiencies obtained during experimentation, were found to be inadequate to meet the discharge standards proposed by İSKİ for industries. This condition demonstrated that chemical treatment is insufficient by itself for discharging dairy wastewater to the sewage system.