Bizans İmparatoru I. Isaakios Komnenos döneminde (1057-1059) yaşanan siyasi, askeri ve ekonomik gelişmeler
The political, military and economic developments during the reign of Byzantine Emperor I. Isaaikos Komnenos (1057-1059)
  1. Tez No: 1010972
  2. Yazar: FERDA KABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Asker kökenli Bizans İmparatoru Isaakios Komnenos 1057-1059 yılları arasında imparatorluğu yönetti. II. Basileios'un ölümünün ardından tahta geçen sivil sınıf mensubu imparatorların yönetiminde asker sınıfı giderek önemini kaybetti. Denge unsurunun ortadan kaybolmasıyla askeri sınıfın bağlılığı zedelendi, taşrada merkezi otorite zayıfladı. Bu süreçte giderek güç kaybeden, sınırları küçülen, hazinesi boşalan imparatorluk XI. Yüzyılın ikinci yarısına doğru batıda Norman, Peçenek, Macar, Bulgar ve Ruslar ile mücadele ederken doğuda Anadolu'ya akınlar düzenlemeye başlayan Selçuklu tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dış politikada kan kaybeden Bizans, iç politikasında da imparatorluğun temel unsuru olan asker köylü sınıfının küçülmesiyle askeri, sosyal ve ekonomik açıdan darbe aldı. İmparator VI. Mikhail'e karşı askeri partinin adayı olarak tahta çıkan İmparator Isaakios Komnenos başta sınırları korumak amacıyla askeri gücü arttırmayı hedefledi. Bu amaçla askeri faaliyetler için kaynak oluşturmak adına vergi sisteminde ve kilise mülkleri konularında önceki imparatorların aksi bir tutum değişikliğine gitti. Zayıflayan imparatorluğun yönetim politikasını artan tehlikelere karşı keskin ve net şekilde değiştirmeyi amaçladı ve bu yönde hamleler yaptı. Askeri, ekonomik, idari, dini konulara yönetimde bulunduğu sürede yoğun mesai harcayan Isaakios Komnenos'un hangi temeller üzerine politikasını bina ettiği, karşılaştığı zorluklar ve neden başarısızlığa uğradığı bu çalışmanın ana unsuru oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Byzantine emperor Isaakios Komnenos, who had military roots, ruled the empire between 1057-1059. In the era of the emperors, who were members of the bureaucracy and ascended to the throne in the aftermath of Basileos's death, the military class gradually lost its importance. With the disappearance of the balance of power, the loyalty of the military class was undermined, and the influence of central authority in the provinces decreased. At that time, in the second half of the eleventh century, the empire, which was losing its power and territories and facing with fiscal problems, waged war in the west against the Normans, Pechenegs, Magyars, Bulgars, and Russians, while also confronting the threat of the Seljuks in the east, who had begun raiding into Anatolia. While losing its influence in foreign affairs, the Byzantine Empire also suffered domestically in military, social, and economic terms due to the decline of peasant-soldier class, that formed the backbone of the empire. Emperor Isaakios Komnenos, who ascended to the throne as the candidate of the military class against Emperor Michael VI, initially aimed to strengthen the empire's military power to protect its borders.To this end, he implemented a policy that contrasted with those of former emperors to create funds for military initiatives, particularly through reforms in tax administration and the management of church properties.He aimed to sharply change the governance policy of the declining empire in response to rising threats and took steps in this direction.Isaakios Komnenos focused extensively on military, economic, administrative, and religious issues during his reign. The foundations of his policies, the challenges he faced, and the reasons for his failure constitute the key elements of this study.