Bir dalgıç pompada kanat çıkış açısının tasarım optimizasyonu
Design optimizati̇on of the blade exit angle in a submersible pump
  1. Tez No: 1010977
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM ÇARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada pompa kanat yapısının pompa karakteristikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, belirlenen yeni tasarım pompa çark ve difüzörünün pompa veriminde iyileştirilmesi ve pompa karakteristiklerinin performans değerlerindeki değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Referans olarak seçilen dalgıç tip derin kuyu pompasının denemesi yapılarak yeni tasarımlar için ana hatlar belirlenmiştir. Çalışmada deneysel ve sayısal olarak elde edilen pompa değerleri kendi içerisinde kıyaslanarak sayısal analizlerin doğruluğu sağlanmıştır. Çark kanat çıkış kenar eğim açısı değişiklikler sonucu elde edilen deneysel verilere bağlı olarak yeni çark kanat çıkışı tasarlanmıştır. Ayrıca çalışmada çark kanat çıkış açıları ile difüzör kanat çıkış açıları belirlenmiştir. Sayısal analiz ve tasarımlar sonucu çark kanat çıkış kenar eğim açısı, çark kanat çıkış açısı ve difüzör kanat çıkış açılarının genetik algoritma ile optimizasyonu yapılmıştır. En büyük verim değerlerine karşılık gelen üç farklı çark ve üç farklı difüzör tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımların deneysel ve sayısal (HAD) analizleri gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan C1, C2 ve C3 çarkları ile D1, D2 ve D3 difüzörlerden oluşan 9 farklı geometriye ait pompa karakteristik değerleri elde edilmiştir. Tüm bu kombinasyonlar dikkate alındığında manometrik yükseklik değerleri 2.828 m ile 18.447 m aralığında değişmiştir. Tasarımda elde edilen pompa mil gücünün; 3.659 kW ile 6.714 kW arasında olduğu görülmüştür. Pompa verim değerlerinin ise; % 14.045 ile % 46.488 arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında çark kanat çıkış kenar eğim açısı yapısının, çark kanat çıkış açılarının ve difüzör çıkış açılarının tasarımda etkili olduğu ve bu çalışma neticesinde pompa genel verimi %44.05 iken C2D3 pompası ile % 46.49 değerine ulaşarak genel verimde %5.5' lik bir artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of pump impeller structure on pump characteristics. The aim of the study is to improve pump efficiency with a newly designed impeller and diffuser and to examine the changes in pump characteristics and performance values. The submersible deep well pump, selected as a reference, was tested to determine the outlines for the new designs. The experimental and numerical pump values were compared internally to ensure the accuracy of the numerical analyses. A new impeller blade outlet design was created based on experimental data obtained from changes in the impeller blade outlet angle. Furthermore, the impeller blade outlet angles and diffuser blade outlet angles were determined in this study. As a result of numerical analysis and designs, the impeller blade outlet angle, impeller blade outlet angle, and diffuser blade outlet angle were optimized using a genetic algorithm. Three different impeller and three different diffuser designs corresponding to the highest efficiency values were created. Experimental and numerical (CFD) analyses of these designs were performed. Pump characteristic values for 9 different geometries consisting of C1, C2, and C3 impellers and D1, D2, and D3 diffusers were obtained. Considering all these combinations, the manometric head values ranged from 2.828 m to 18.447 m. The pump shaft power obtained in the design was found to be between 3.659 kW and 6.714 kW. The pump efficiency values were determined to be between 14.045% and 46.488%. The study showed that the impeller blade outlet edge inclination angle structure, impeller blade outlet angles, and diffuser outlet angles were effective in the design. As a result of this study, the overall pump efficiency was increased from 44.05% to 46.49% with the C2D3 pump, achieving a 5.5% increase in overall efficiency.