Pervâne Bey Mecmuası Sözlüğü (1200-1800 şiirler) (bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Pervâne Bey Magazine Dictionary (poems 1200-1800) (contextual index and functional dictionary)
  1. Tez No: 1010982
  2. Yazar: HATİCE TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALİ GIYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tebdiz,“Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük”projesi, temelleri 2007 yılına dayanan ve edebi metinlerin bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğünü oluşturmayı amaçlayan geniş kapsamlı bir çalışmadır. Bu çalışmada, XVI. yüzyılın şiir anlayışını yansıtan önemli kaynaklardan biri olan Pervâne Bey Mecmuası, TEBDİZ yöntemi doğrultusunda ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, mecmuada bulunan şiirlerin söz varlığını bağlam içinde incelemek ve işlevsel bir sözlük oluşturmaktır. Çalışmada, XVI. yüzyılın önemli kaynaklarından biri olan Pervâne Bey Mecmuası incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mecmua ve nazire kavramları açıklanmış, ikinci bölümde eserin içeriği değerlendirilerek şair ve şiir sayısı ile kafiye, redif ve vezin tercihleri analiz edilmiştir. Ayrıca metinlerde yer alan deyim, âyet ve hadis kullanımları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bağlam esaslı bir dizin ve işlevsel sözlük hazırlanarak mecmuanın söz varlığı ortaya konulmuştur. Bu yönüyle çalışma, dönemin şiir anlayışını ve dil özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Pervâne Bey Mecmuası'nı söz varlığı merkezli bir yaklaşımla ele alarak klasik Türk edebiyatı araştırmalarına ve bağlam temelli sözlük çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The TEBDİZ project (“Contextual Index and Functional Dictionary of Turkish Literature”) is a comprehensive initiative, the foundations of which date back to 2007, aiming to produce contextual indices and functional dictionaries of literary texts. In this study, Pervâne Bey Mecmuası, one of the significant sources reflecting the poetic understanding of the sixteenth century, has been examined in accordance with the TEBDİZ methodology. The primary aim of the research is to analyze the vocabulary of the poems in the mecmua within their contexts and to compile a functional dictionary. This thesis consists of three chapters. The first chapter outlines the concepts of mecmua and nazire. The second chapter evaluates the content of the work, analyzing the number of poets and poems, as well as preferences regarding rhyme (kafiye), refrain (redif), and meter (vezin). In addition, idioms and the use of Qur'anic verses and hadiths within the texts are examined. The third chapter presents a contextual index and a functional dictionary prepared on the basis of the analyzed material, thereby revealing the lexical richness of the mecmua. In this respect, the study aims to contribute to research in Classical Turkish literature and to context-based lexicographical studies by approaching Pervâne Bey Mecmuası from a vocabulary-centered perspective.