Transformational leadership, organizational culture and workplace bullying: Evidence from Somali organizations
Dönüştürücü liderlik, örgüt kültürü ve işyerinde zorbalık: Somali örgütlerinden elde edilen bulgular
  1. Tez No: 1010985
  2. Yazar: FADUMO ABDULLAHI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
Özet
İşyerinde zorbalık, özellikle formal kontrol mekanizmalarının sınırlı olduğu bağlamlarda, çalışanların iyi oluşu ve örgütlerin işleyişi açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışma, sosyal öğrenme teorisini kuramsal temel alarak dönüşümcü liderliğin işyerinde zorbalık üzerindeki etkisini incelemekte ve örgüt kültürünün bu ilişkideki aracı rolünü test etmektedir. Araştırmanın verileri, Somali'de faaliyet gösteren örgütlerde çalışan 236 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanmış ve bootstrap temelli aracı değişken analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, dönüşümcü liderlik ile örgüt kültürü arasında pozitif bir ilişki bulunduğunu, örgüt kültürü ile işyerinde zorbalık arasında ise negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Dönüşümcü liderliğin işyerinde zorbalık üzerindeki doğrudan etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, örgüt kültürü aracılığıyla ortaya çıkan dolaylı etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve tam aracı etkiye işaret ettiği tespit edilmiştir. Sonuçlar, dönüşümcü liderliğin işyerinde zorbalığı doğrudan azaltmadığını; bunun yerine ortak değerler, karşılıklı saygı ve etik normlarla şekillenen güçlü bir örgüt kültürü oluşturarak dolaylı bir etki yarattığını ortaya koymaktadır. Çalışma, az incelenmiş ve Batı dışı bir bağlamı ele almasının yanı sıra, liderlik ile çalışanlara yönelik olumsuz davranışlar arasındaki ilişkiyi açıklayan temel bir mekanizma olarak örgüt kültürünün önemine dikkat çekerek işyerinde zorbalık literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Workplace bullying represents a major challenge to the well-being of employees and the functioning of organizations, especially in contexts that lack formal mechanisms of control. Using the Social Learning Theory as the backbone of this study, we explore the impact of transformational leadership on workplace bullying and further to test the mediating role of organizational culture. Data was collected through a survey from 236 employees of Somali organizations and analyzed using bootstrapped mediation. First, the findings reveal a positive relationship between transformational leadership and organizational culture and a negative association between organizational culture and workplace bullying. The direct effect of transformational leadership on workplace bullying is non-statistically significant while the indirect effect of transformational leadership on workplace bullying through organizational culture is statistically significant, representing full mediation. The results indicate that transformational leadership does not have a direct influence on workplace bullying but rather indirect influence through the creation of a strong organizational culture with common values, respect, and ethical norms. The study is not only addressing an under-studied, non-Western context but also contributes to the workplace bullying literature by presenting the organizational culture as an explanatory mechanism linking leadership to mistreatment of employees.