Sağlık çalışanlarının liderlik tarzları ile yalın yönetim algısı arasındaki ilişkinin kuşaklar açısından incelenmesi
Examination of the relationship between health workers' leadership styles and lean management perception across generations
  1. Tez No: 1011025
  2. Yazar: FULYA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık kurumlarında yönetim ve liderlik anlayışı, hizmet kalitesinin artırılmasında önemli etkendir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının liderlik tarzları ile yalın yönetim algısı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin farklı kuşaklar açısından değişimini incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2025 yılında Mersin Üniversitesi Hastanesinde görev yapan toplam 2925 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Kapsamına doktorlar, hemşire-ebeler, sağlık tekniker ve teknisyenler ile idari personel dahildir. 355 katılımcıdan geçerli anket verisi elde edilmiştir. Araştırma analitik ve kesitsel bir tasarıma sahiptir ve veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini ve araştırma değişkenlerini ölçen anket kullanılmıştır. Katılımcıların %54,6'sı kadın, %45,4'ü erkektir; yaş dağılımı 18–27 yaş %17,7, 28–44 yaş %55,2 ve 45+ yaş %27; meslek dağılımı doktor %26,8, hemşire/ebe %24,5 ve idari personel %48,7'dir. Liderlik tarzı ölçeği toplam Cronbach's Alpha 0,919, yalın yönetim ölçeği 0,952 ile yüksek güvenilirlik göstermiştir. Korelasyon analizlerinde liderlik tarzları ile yalın yönetim algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin meslek grupları ile kuşaklara göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu kapsamda doktorlarda anlamlı ilişki bulunmazken, hemşire-ebe ve idari personelde anlamlı ilişki saptanmış; X ve Y kuşaklarında anlamlı ilişki görülürken Z kuşağında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, management and leadership approaches in healthcare institutions play an important role in improving service quality. The aim of this study is to examine the relationship between health workers' leadership styles and lean management perception, and to investigate how this relationship varies across generations. The population of the study consists of a total of 2,925 health workers employed at Mersin University Hospital in 2025, including doctors, nurses/midwives, health technicians, and administrative staff. Valid survey data was obtained from 355 participants. The study has an analytical and cross-sectional design, and the data collection tool consisted of a questionnaire measuring participants' demographic characteristics and the research variables. 54.6% of the participants were female, 45.4% were male; the age distribution of the participants was 18-27 years 17.7%, 28-44 years 55.2% and 45+ years 27%; the occupational distribution was doctor 26.8%, nurse/midwife 24.5% and administrative staff 48.7%. The total Cronbach's Alpha for the leadership style scale was 0.919, and for the lean management scale it was 0.952, indicating high reliability. In correlation analyses, a significant relationship was found between leadership styles and lean management perception, and this relationship was shown to differ according to occupational groups and generations. In this context, no significant relationship was found among physicians, whereas a significant relationship was identified among nurses/midwives and administrative staff. In terms of generations, a significant relationship was observed in Generation X and Generation Y, while no significant relationship was detected in Generation Z.