Askeri zırhlı kara araçları için değişken yapılı tekerlek-palet sistemi tasarımı ve sonlu elemanlar analizleri
Design and finite element analysis of a reconfigurable wheel track system for military armored ground vehicles
  1. Tez No: 1011034
  2. Yazar: HASAN AYTAÇ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Defense and Defense Technologies, Automotive Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Zırhlı kara araçlarının savaş alanındaki etkinliği, sahip oldukları hareket kabiliyetine doğrudan bağlıdır. Geleneksel olarak tekerlekli ve paletli sistemler farklı operasyonel ihtiyaçlara göre tercih edilmektedir; ancak her iki sistemin de güçlü ve zayıf yönleri mevcuttur. Tekerlekli sistemler hız ve yol performansı açısından avantaj sağlarken, paletli sistemler zorlu arazilerde üstünlük sunar. Gelişen savaş öğretileri ve dinamik operasyon senaryoları, bu sistemlerin sabit yapılarla sınırlı kalmadan bir araya getirilebildiği yeni çözümlere olan ihtiyacı doğurmuştur. Bu tezde, değişken yapılı tekerlek-palet sistemi incelenmektedir. Tasarım ve çalışma prensibine ek olarak, LS-DYNA yazılımı kullanılarak alüminyum 6061-T6 çekme testi numunesinin deney sonucuna yakınsama çalışması yapılmış; tasarlanan süspansiyon bağlantı parçalarının dayanıklılığı LS-DYNA sonlu eleman modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, aks yükü dağılımı ve yol yükleri altında oluşan deformasyonlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Amaç hem tekerlekli hem de paletli hareket yapısının avantajlarını tek bir platformda birleştirerek, zırhlı araçlarda çok yönlü mobilite sağlamaktır. Bu kapsamda, sistemin mekanik dönüşüm yapısı, tasarım kriterleri, kullanım senaryoları, yapısal dayanımı ve sahadaki uygulama potansiyeli değerlendirilmiştir. Tasarlanan süspansiyon elemanı ön ve arka bağlantı braketlerinin; statik aks yükü hesaplamaları sonucunda elde edilen bileşke kuvvetler altında davranışları incelenmiş, süspansiyon ön bağlantı braketi için Tip 5 – 17 mm et kalınlığının, süspansiyon arka bağlantı braketi için ise Tip 4- 17 mm et kalınlığının en uygun tip ve kalınlık olduğu yapılan sonlu elemanlar analizleri sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The operational effectiveness of armored ground vehicles is directly dependent on their mobility capabilities. Traditionally, wheeled and tracked propulsion systems have been preferred according to differing operational requirements; however, both systems exhibit inherent advantages and limitations. While wheeled systems provide superior speed and road performance, tracked systems offer enhanced mobility over challenging terrains. Evolving military doctrines and dynamic operational scenarios have necessitated innovative solutions capable of integrating the advantages of both systems within a single platform, rather than relying on fixed structural configurations. This thesis investigates a variable configuration wheel-track system designed to enhance multi-terrain mobility for armored vehicles. In addition to presenting the system architecture and working principle, a material model validation study was conducted using LS-DYNA software through a convergence analysis of an Aluminum 6061-T6 tensile test specimen to correlate numerical and experimental results. The structural durability of the designed suspension connection components was evaluated via finite element analysis using LS-DYNA. Furthermore, axle load distribution and deformation behavior under road-induced loading conditions were examined in detail. The primary objective of this study is to combine the operational benefits of both wheeled and tracked mobility within a single integrated platform to provide versatile mobility for armored vehicles. Within this scope, the mechanical transformation mechanism, design criteria, operational scenarios, structural strength, and field applicability of the system were comprehensively assessed. Finite element analysis results under resultant forces derived from static axle load calculations indicate that Type 5 with 17 mm thickness is the optimal configuration for the front suspension connection bracket, while Type 4 with 17 mm thickness is the most suitable configuration for the rear suspension connection bracket.