2021–2025 yılları arasında liselere geçiş sistemi matematik sorularına verilen yapay zekâ yanıtlarının analizi: ChatGPT-5 örneği
Evaluating artificial intelligence responses to mathematics questions in the high school entrance system between 2021–2025: The case of ChatGPT-5
- Tez No: 1011043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZGÜR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2021–2025 yılları arasında uygulanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) matematik sorularına ChatGPT-5 tarafından verilen yanıtlar incelenmiştir. Nitel olarak tasarlanan araştırmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. ChatGPT-5'in yanıtları; doğruluk düzeyi, alt öğrenme alanları, temsil türleri ve kullanılan prompt içerikleri açısından analiz edilmiştir. Bulgular, ChatGPT-5'in Sayılar ve İşlemler, Cebir ve Olasılık alt öğrenme alanlarına ait sorularda yüksek doğruluk oranı sergilediğini; Geometri ve Ölçme ile Veri İşleme alanlarında ise hata oranının nispeten arttığını göstermektedir. Temsil türleri bakımından modelin metin tabanlı ve sembolik matematiksel ifade içeren sorularda daha başarılı olduğu; buna karşılık geometrik şekil, grafik ve model temsili gerektiren sorularda performansının nispeten düştüğü belirlenmiştir. Ayrıca, farklı prompt içeriklerinde aynı soruya verilen yanıtlar ve çözüm açıklamaları anlamlı biçimde değişmektedir. Sonuç olarak, ChatGPT-5'in matematik eğitiminde önemli bir potansiyel taşıdığı; ancak bilişsel ve pedagojik açıdan belirli sınırlılıklar barındırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the responses generated by ChatGPT-5 to the mathematics questions of the High School Entrance System (LGS) administered between 2021 and 2025. The research was designed qualitatively and conducted using document analysis. The responses were examined in terms of accuracy, sub-learning domains, representation types, and prompt content. Findings reveal that ChatGPT-5 demonstrated high accuracy in Numbers and Operations, Algebra, and Probability, while relatively higher error rates were observed in Geometry and Measurement and Data Processing. The model performed better in text-based and symbolic mathematical questions but showed lower performance in items requiring geometric figures, graphs, and model representations. Moreover, responses and solution explanations to the same question varied significantly depending on prompt structure. In conclusion, although ChatGPT-5 shows considerable potential in mathematics education, it also presents certain cognitive and pedagogical limitations.