The poetic symbolism of disability from a comparative-historical perspective: American puritan poetry and the poetry of The American renaissance
Engelliliğin şiirsel sembolizmi: Püriten şiiri ve Amerikan rönesansı şiirine karşılaştırmalı- tarihsel bir bakış
- Tez No: 1011042
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Engellilik, insanlık tarihi boyunca biyolojik bir gerçeklik olarak var olmuş olsa da, ona yüklenen kültürel, tarihsel ve toplumsal anlamlar zaman içinde değişmiştir. Bu nedenle bu tez, Amerikan edebiyatının iki dönemi olan Püriten dönemi ile Amerikan Rönesansı şiirinde engelliliğin şiirsel simgeselliğini kuramsal bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma, engelliliğin bu iki dönemde yalnızca biyolojik ya da bireysel bir durum olarak değil, aynı zamanda kültürel, teolojik ve estetik bir temsil olarak nasıl inşa edildiğini ve dönemin ideolojik yapısıyla nasıl ilişkilendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Püriten dönemde engellilik, Anne Bradstreet, Edward Taylor ve Michael Wigglesworth gibi şairlerin eserlerinde görüldüğü üzere, çoğu zaman günahın bir sonucu, ilahi cezanın bir işareti ya da ruhsal arınmanın bir aracı olarak değerlendirilmiştir. Bu temsil biçimi, bedeni Tanrı'nın sınamalarının ve lütfunun gerçekleştiği bir alan olarak konumlandırmıştır. Buna karşılık, Amerikan Rönesansı şiiri, Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Walt Whitman, Herman Melville ve Emily Dickinson gibi şairlerin şiirleri aracılığıyla engelliliği bireyin iç dünyası, duygusal kırılganlıkları, varoluşsal sorgulamaları ve toplumun baskın normlarına karşı direnişi bağlamında ele almaktadır. Engelliliğin bu iki dönemde şiirlerde nasıl temsil edildiğine ilişkin tarihsel dönüşümü Engellilik Kuramı çerçevesinde değerlendiren bu çalışma, bedensel farklılığın yalnızca bir metafor olmadığını, şiirsel içeriği yeniden şekillendiren ve dönüştüren bir unsur olduğunu ileri sürmektedir. Seçilen şiirler, nitel yöntemler, yakın okuma ve metinlerarası karşılaştırma yoluyla incelenmiştir. Tez, Amerikan edebiyatında bedene ilişkin normatif algıların sorgulanışını görünür kılarak, engelliliğin şiirde tarihsel bağlam içinde çok katmanlı işlevlerini ortaya koyması bakımından alana katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although disability has always been a biological reality for humans, the cultural, historical, and social meanings associated with it have evolved over time. Therefore, this thesis examines the poetic symbolism of disability in two periods of American literature, the Puritan Age and the American Renaissance, from a theoretical perspective to reveal how disability was constructed not only as a biological or individual condition but also as a cultural, theological, and aesthetic representation during these two periods, and how it related to the ideological structure of the time. During the Puritan period, disability was often viewed as a consequence of sin, a sign of divine punishment, or a means of spiritual purification, as evidenced in the works of poets such as Anne Bradstreet, Edward Taylor, and Michael Wigglesworth. This representation positioned the body as a scene of God's tests and grace. On the other hand, the poetry of the American Renaissance often addresses disability through the poems of such poets as Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Walt Whitman, Herman Melville, and Emily Dickinson who emphasized individuals' inner worlds, their emotional fragilities, existential questionings, and resistances to mainstream societal norms. By evaluating this historical transformation of how disability was depicted in the poems from each period through the lens of Disability Theory, this study argues that bodily difference is not just a metaphor but an element that reshapes and transforms the poetic content. Selected poems were analyzed using qualitative methods, close reading, and intertextual comparison. The thesis contributes by illuminating the challenge to normative perceptions of the body in American literature, revealing the multi-layered roles of disability in poetry within a historical context.