Turizm işletmelerinde yeniliğin geliştirilmesinde insan kaynaklarının rolü: Van örneği
The role of human resources in developing innovation in tourism businesses: Van example
- Tez No: 1011064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma turizm işletmelerinde insan kaynakları uygulamalarının çalışan davranışlarıyla nasıl bir ilgisi olduğunu anlamak için yapılmıştır. Özellikle yenilikçi davranışlar üzerinde bir etkisi olup olmadığı merak edilmiştir. Çalışma Van ilinde yürütülmüştür. Turizm işletmelerinde çalışan kişiler araştırmaya dâhil edilmiştir. Veriler bu çalışanlardan toplanmıştır. İnsan kaynakları konusu tek başlıkta ele alınmamıştır. Daha çok parçalara ayrılarak incelenmiştir. Eğitim, ücret, ödül, performans değerlendirme, iletişim ve kariyer gibi konular ayrı ayrı düşünülmüştür. Çünkü çalışan davranışları genelde tek bir nedene bağlı değildir. Birkaç boyut aynı anda etkili olabilmektedir. Veriler anket ile toplanmıştır. Daha sonra analiz edilmiştir. Sonuçlara bakıldığında çalışanların yenilikçi davranışlarının çok yüksek olmadığı görülmüştür. Daha çok orta seviyede kaldığı anlaşılmıştır. İnsan kaynakları uygulamalarının etkisi tamamen yok değildir. Ama çok güçlü de değildir. Daha çok sınırlı bir etkiden söz etmek mümkündür. Genel olarak bakıldığında, yenilikçi davranışların ortaya çıkması sadece insan kaynakları ile açıklanamaz. Başka faktörler de vardır. Yine de insan kaynakları uygulamalarının uygun şekilde yürütülmesi çalışanları bir ölçüde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to understand the relationship between human resources practices in tourism businesses and employee behavior. In particular, it aimed to explore whether these practices have an effect on innovative behavior. The study was carried out in Van province. Employees working in tourism enterprises were included in the research. The data were collected from these employees. Human resource practices were not handled as a single concept. Instead, they were examined in separate parts. Issues such as training, wages, rewards, performance evaluation, communication, and career opportunities were considered individually. This is because employee behavior is usually not linked to a single factor. Several factors can be effective at the same time. The data were collected through a questionnaire and then analyzed. The results show that employees' innovative behaviors are not very high. They are generally at a moderate level. Human resource practices are not completely ineffective. However, their impact is not very strong either. It can be said that their effect remains somewhat limited. In general, innovative behavior cannot be explained only by human resource practices. There are other factors involved as well. Still, when these practices are implemented properly, they can support employees to some extent.