İnternet ortamında kurulan mesafeli sözleşmelerde aracı hizmet sağlayıcının tüketiciye karşı hukuki sorumluluğu
The legal liability of intermediary service providers to consumers in online distance contracts
  1. Tez No: 1011069
  2. Yazar: ELİF AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Mesafeli sözleşmeler, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) m. 48 hükmünün yanı sıra Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (MSY) kapsamında detaylı olarak düzenlenmiştir. Bu sözleşmeler tüketiciler tarafından çok vakit harcanmadan ve birden fazla seçenek arasından sağladığı seçim kolaylığı nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Özellikle Covid-19 süreci ile hayatımızın önemli bir parçası haline gelen mesafeli sözleşmelerin farklı uzaktan iletişim araçları ile kurulması mümkündür. Bunlar arasında sıkça kullanılan ve çalışmamız itibariyle üzerinde durulması gereken uzaktan iletişim aracı ise internettir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet kullanımı artmış ve bu sayede tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişime uğramıştır. Tüketiciler satıcı/sağlayıcının işyerine gitmeden internet üzerinden sözleşmeler kurmaya başlamıştır. İnternet üzerinden artan alışveriş talebiyle birlikte uzaktan pazarlama sistemi kuran birçok girişimci faaliyetlerini bu alanda yürütmeye başlamıştır. Bu sayede tüketici ile satıcı/sağlayıcıyı bir araya getirmek suretiyle aracılık eden platformlar sistem içerisinde önem kazanmıştır. Dolayısıyla internet üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelere aracılık edenlerin hukuki sorumluluğunun ele alınması gerekliliği doğmuştur. Bu nedenle söz konusu çalışmada internet üzerinden kurulan mesafeli sözleşmeler özelinde aracı hizmet sağlayıcıların tüketiciye karşı hukuki sorumluluğu incelenecektir. Bu inceleme 1/10/2022 tarihinde yürürlüğe giren ve TKHK m. 48(5) hükmünde değişiklikler ortaya koyan 7392 sayılı Kanunun 7. maddesinin yanı sıra diğer hukuki nedenler dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Distance contracts are regulated in detail under Article 48 of the Law No. 6502 on Consumer Protection, as well as the Regulation on Distance Contracts. These contracts are frequently preferred by consumers because they offer ease of choice among multiple options, without requiring a significant amount of time. Distance contracts, which have become an important part of our lives especially during the Covid-19 pandemic, can be established using various remote communication tools. Among these, the most frequently used and, for the purposes of our study, the crucial remote communication tool is the internet. As technology has advanced, internet usage has increased, and as a result, consumers' shopping habits have also changed. Consumers have begun to enter into contracts online without having to visit the seller/provider's business premises. With the increasing demand for online shopping, many entrepreneurs have started conducting their activities in this field by establishing remote marketing systems. As a result, platforms that act as intermediaries by bringing consumers and sellers/providers together have gained importance within the system. Therefore, it has become necessary to address the legal responsibility of those who act as intermediaries in distance contracts concluded online. Therefore, this study will examine the legal responsibility of intermediary service providers towards consumers in the context of distance contracts concluded online. This review will be carried out taking into account Article 7 of Law No. 7392, which entered into force on 1/10/2022 and introduced amendments to Article 48(5) of the Consumer Protection Law, as well as other legal reasons.