Kayseri Sarız Alevileri müzik kültürü
Kayseri Sarız Alevis music culture
- Tez No: 1011071
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL BAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, çoklu kültürel yapıya sahip ülkelerden bir tanesidir. Bu çoklu kültürel yapılardan biri de Türk toplumunun önemli mozaikleri arasında bulunan Alevi-Bektaşi kültürüdür. Alevi-Bektaşi çoklu kültürünün yapı taşlarından bir tanesi de müzik pratiklerinin uygulama alanı olan ve Alevi-Bektaşi kültürünün dinamikleri arasında bulunan Cem Ritüelleridir. Cem Ritüelleri, toplumun bir arada tutulmasını güçlendiren ve bu düşünce bağlamında kolektif kültürel özellikleri gelecek kuşaklara iyi ve doğru bir şekilde aktarılması amacıyla uygulanmaktadır. Cem törenlerinde yapılan müzik pratikleri, özellikle bağlama eşliğinde icra edilir ve semahlarla birlikte ritüel uygulanır. Bu müzikal uygulamalar yalnızca estetik bir ifade biçimi olmayıp, aynı zamanda inançsal öğretinin aktarılmasında önemli bir araç görevi görmektedir. Deyişler, nefesler ve duvaz-ı imamlar aracılığıyla Alevi-Bektaşi öğretisinin temel değerleri sözlü gelenek yoluyla yaşatılmaktadır. Cem ritüelleri içerisinde yer alan her bir hizmet ve müzikal unsur, belirli bir sembolik anlam taşımakta olup, bireyin hem toplumsal hem de manevi gelişimini desteklemektedir. Bu yönüyle Cemler, yalnızca bir ibadet ortamı değil, aynı zamanda sosyal dayanışma, kültürel süreklilik ve kimlik inşasının şekillendiği önemli bir alandır. Bu bağlamda çalışmamızda Cem Ritüellerinin yapısı, sosyal kökeni, tarihi süreci, felsefesi ve müzik pratikleri Kayseri İl'i Sarız Alevi-Bektaşileri üzerinden ele alınıp incelenmiştir. Ayrıca saha çalışmaları ve sözlü kaynaklardan elde edilen veriler doğrultusunda bölgeye özgü uygulama farklılıkları ortaya konularak, yerel müzik kültürünün genel Alevi-Bektaşi müzik geleneği içerisindeki konumu analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries with a multicultural structure. One of these cultural structures is the Alevi-Bektashi culture, which is an important part of Turkish society. One of the fundamental components of Alevi-Bektashi culture is Cem rituals, which serve as the primary context for musical performances and represent one of the central aspects of this tradition. Cem rituals are significant practices that strengthen social cohesion and transmit collective cultural values to future generations. The musical performances during Cem ceremonies are typically accompanied by the bağlama and are performed together with semah rituals. These musical practices are not only forms of aesthetic expression but also serve as an important medium for conveying religious teachings. Through deyiş, nefes, and duvaz-ı imam, the fundamental values of the Alevi-Bektashi tradition are transmitted across generations through oral tradition. Each service and musical element within Cem rituals carries a specific symbolic meaning and contributes to both the social and spiritual development of the individual. In this respect, Cem rituals serve not only as settings for worship but also as significant social spaces in which solidarity is reinforced, cultural continuity is maintained, and identity is shaped. In this context, the structure, social origins, historical development, philosophy, and musical performances of Cem rituals were examined through a case study of the Alevi-Bektashi community in the Sarız district of Kayseri. In addition, based on fieldwork and data obtained from oral sources, regional differences in practice were identified, and the position of local musical culture within the broader Alevi-Bektashi musical tradition was analyzed.