Yetişkinler 1. kademe okuma yazma öğretimi ve temel eğitim programının öğretmen ve kursiyerler tarafından değerlendirilmesi
Assessment of adult literacy teaching and basic education program by teachers and participants at level 1
- Tez No: 1011074
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ANILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, Yetişkinler 1. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı'nın kursiyerler ve öğretmenler açısından nasıl değerlendirildiğini incelemektir. Programın kursiyerlerin sosyal, bireysel ve aile içi yaşamlarına katkıları, programın uygulanma sürecinde karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelme stratejileri araştırılmıştır. Yöntem:Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak kursiyerler ve öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular, katılımcı görüşlerine dayalı olarak çeşitli temalar altında toplanmıştır. Bulgular: Bulgular, kursiyerlerin programa katılma motivasyonlarının aileye destek sağlama, günlük yaşamda bağımsızlık kazanma, kişisel gelişim ve toplumsal uyum sağlama yönünde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, katılımcıların yaş, sağlık sorunları ve psikolojik engeller gibi zorluklarla karşılaştıkları, ancak destekleyici bir eğitim ortamının öğrenme sürecini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Çalışma, yetişkin okuryazarlık programlarının sadece okuma yazma becerisi kazandırmanın ötesinde, kursiyerlerin toplumsal yaşama katılımını artıracak, bağımsızlık ve öz güven kazanmalarına katkıda bulunacak içeriklerle zenginleştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Programın, kursiyerlerin bireysel ihtiyaçlarına uygun esnek ve destekleyici bir yapıya kavuşturulması, öğretmenlerin yetişkin eğitimine özgü pedagojik becerilerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the Adult Literacy and Basic Education Program (Level 1) from the perspectives of participants and instructors. The study investigates the program's contributions to participants' social, individual, and family lives, as well as the challenges faced during the learning process and the strategies employed to overcome these challenges. Method: A qualitative research method was used, involving semi-structured interviews with participants and instructors. The data were analyzed through thematic analysis, categorizing the findings under various themes based on participant responses. Results: The findings indicate that participants are motivated to join the program to support their families, gain independence in daily life, foster personal growth, and enhance social integration. Additionally, the participants face challenges such as age, health issues, and psychological barriers, but a supportive learning environment positively impacts the learning process. Conclusion and Suggestions: The study highlights the need for adult literacy programs to go beyond basic reading and writing skills, providing content that enhances social participation, independence, and self-confidence among participants. It is recommended that the program be structured flexibly and supportively to meet the individual needs of adult learners, and that instructors be equipped with pedagogical skills specific to adult education.