1866 Avusturya-Prusya Savaşından 1882 Üçlü İttifakına Avusturya ve Prusya ilişkilerinin değişimi
The transformation of Austro-Prussian relations from the Austro-Prussian War of 1866 to the Triple Alliance of 1882
  1. Tez No: 1011075
  2. Yazar: MEHMET FEYZİ ŞALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÖZGÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1866–1882 yılları arasında Alman–Avusturya ilişkilerinin rekabetten ittifaka dönüşümünü incelemektedir. Çalışmanın temel sorusu, 1866 Avusturya–Prusya Savaşı'nda karşı karşıya gelen iki gücün hangi koşullar altında 1879 İkili İttifakı ve 1882 Üçlü İttifak çerçevesinde kurumsallaşmış bir yakınlaşmaya yöneldiğidir. Tezin temel argümanı, bu dönüşümün ani bir uzlaşma ya da yalnızca kişisel diplomatik tercihlerle değil, savaş sonrası Avrupa'da ortaya çıkan yeni hiyerarşik düzen, Avusturya'nın dış politika önceliklerindeki değişim, ortak tehdit algıları, Şark Meselesi'nin yarattığı baskılar ve denge siyasetinin etkisiyle şekillendiğidir. Çalışmada, öncelikle Prusya–Avusturya rekabetinin yapısı, ardından 1866 Avusturya-Prusya Savaşı'nın siyasal sonuçları ve Avusturya'nın yeniden konumlanışı ele alınmaktadır. Devamında, 1871 sonrasında kurulan yeni düzen içinde Dreikaiserbund tecrübesi, Berlin Kongresi ve Rusya faktörünün Alman–Avusturya yakınlaşmasını nasıl derinleştirdiği incelenmektedir. Son olarak, 1879 İkili İttifakı'ndan 1882 Üçlü İttifak'a uzanan süreç, İtalya'nın ittifaka dâhil oluşu, Tunus Krizi ve ittifakın kurumsal mantığı çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu tez, Alman–Avusturya yakınlaşmasının yalnızca iki devlet arasında gelişen bir uzlaşma olmayıp, 19. yüzyıl Avrupa uluslararası sistemindeki yapısal dönüşümlerin bir ürünü olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of German–Austrian relations from rivalry to alliance between 1866 and 1882. Its central question is under what conditions the two powers that confronted each other in the Austro–Prussian War of 1866 moved toward an institutionalized rapprochement within the frameworks of the Dual Alliance of 1879 and the Triple Alliance of 1882. The thesis argues that this transformation cannot be explained as a sudden reconciliation or solely through personal diplomatic choices; rather, it was shaped by the new hierarchical order that emerged in postwar Europe, changes in Austria's foreign policy priorities, converging threat perceptions, the pressures of the Eastern Question, and balance-of-power politics. The study first addresses the structure of Prusso–Austrian rivalry, then analyzes the political consequences of the Austro-Prussian War of 1866 and Austria's repositioning. It further examines how the experience of the Dreikaiserbund, the Congress of Berlin, and the Russian factor deepened German–Austrian rapprochement after 1871. Finally, it analyzes the process leading from the Dual Alliance of 1879 to the Triple Alliance of 1882 in relation to Italy's inclusion, the Tunis Crisis, and the institutional logic of the alliance. This thesis contends that German–Austrian rapprochement was not merely a bilateral accommodation, but also a product of the structural transformations of the nineteenth-century European international system.