Troas bölgesi Odeion yapıları
Odeion structures in Troas
  1. Tez No: 204916
  2. Yazar: DENİZ BAŞAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN TAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması antik Troas bölgesi önemli kentlerinden Alexandria Troas, Romadönemi şehir planında önemli bir konumda bulunan Odeion yapısını mimari açıdaninceleyerek kent sosyal yaşamındaki olası rolü üzerine yoğunlaşır. Roma dönemi sosyalyaşantısı içinde önemli bir yer tutan Odeionlar bazı diğer kulanım alanları dışında özellikle,müzik aletlerinin eşlik ettiği konserler, müzikaller ve müzik yarışmaları amacıylakullanılmaktadırlar. Odeion yapıları gelişimi tamamlayasıya kadar bazı gelişim aşamalarındangeçmiş ve bu şekilde yarım daire temelli ve yine yarım daire şekilli oturma sıralarına sahipolan son gelişim aşamasına ulaşmışlardır. Bu açıdan Alexandria Troas kenti odeion yapısınıtarihlemek ve kentin bu dönemdeki yapılaşma süreci içinde değerlendirilecektir. AlexandriaTroas kenti bölge topraklarının Roma hakimiyetine girmesinin adından gelişiminisürdürmüştür. Roma imparatorluk döneminde koloni haline gelen kentte inşa edilen bir çokönemli yapı arasında odeion yapısı da bulunmaktadır. Yapının günümüzde görülebilenbölümün bir çoğunu tonozlu alt yapısı oluşturmaktadır. Şu andaki görünümü ile bir Romayapısı görünümüne sahip olan yapının sahne binasının yapı elemanlarının büyük kısmınıntahrip olması ve bu çalışmaya konu teşkil eden odeion yapısında kazı yapılmamış olmasısağlam bilgilere ulaşmamıza engel olmaktadır. Bu bakımdan sistemli olarak kazıları yapılmışantik Troia kenti odeion yapısı karşılaştırma açısından önemli bir yer tutmaktadır. 1991yılında Brian Rose liderliğinde başlatılan ve sonrasında devam eden çalışmalarda Bronz ÇağSonrası Troia araştırma ekibi tarafından odeion yapısı da bir çok çalışma yapılmış ve sahnebinasının orijinal yapısı hakkında çalışmalar ortaya konmuştur. Troia odeion yapısı Romaodeion yapı tipine uygun bir plan verdiğinden Alexandria Troas odeion yapısıyla oldukçabenzeştiği bu benzerliğin bu iki yapının yaklaşık olarak aynı tarihte inşa edildiğinden ve aynımimari gelenek ürünü olmalarıyla açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the odeion of the ancient city of Alexandria Troas in the Troad inorder to determine its architectural features and place it in its temporal context within theRoman period. Alexandria Troas was one of the most important cities of the Troad innorthwestern Asia Minor during the Roman Period. The city controlled the maritime tradebetween the Aegean and the Black Sea worlds during the Roman period. A series of publicmonuments were constructed at the city following the Augustan period. The odeion ofAlexandria Troas is situated in the urban center where important roads intersect. Because theodeion structures played important role within the life of the Roman cities, this thesis alsoattempts to determine the role of this structure for the Roman people of the city. It shares anumber of similarities with the odeion at Troia. These odeion monuments from AlexandriaTroas and Troia represent the only known two examples in the Troad. They both appeared tobe constructed within the widely accepted traditional scheme of the Roman period.