Anti-IL-17 tedavisi alan psöriazis hastalarında demodikozis sıklığının belirlenmesi
Frequency of demodicosis in psoriasis patients receiving anti-IL-17 therapy
  1. Tez No: 1011095
  2. Yazar: SEYFETTİN MAHİR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anti-IL-17 tedavisi alan psöriazis hastalarında yüz Demodeks yoğunluğunu ve klinik demodikozis sıklığını değerlendirmek, elde edilen bulguları biyolojik tedavi almayan psöriazis hastaları ile karşılaştırmak ve farklı anti-IL-17 ajanları arasında olası farklılıkları araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya anti-IL-17 tedavisi alan psöriazis hastaları ve sistemik tedavi almayan psöriazis hastaları dâhil edilmiştir. Yüz Demodeks yoğunluğu standart yüzeyel deri biyopsisi yöntemiyle dört farklı yüz bölgesinden değerlendirilmiştir. Klinik olarak anlamlı demodikozis ≥5 Demodeks/cm² eşiği kullanılarak tanımlanmıştır. Anti-IL-17 tedavisi alan hastalar sekukinumab ve iksekizumab kullananlar olarak alt gruplara ayrılarak analiz edilmiştir. Kirpik Demodeks foliküliti ayrıca değerlendirilmiş ve Demodeks bulguları klinik dermatolojik ve oküler semptomlar ile ilişkilendirilmiştir. Bulgular: Anti-IL-17 tedavisi alan psöriazis hastalarında yüz Demodeks yoğunluğu ve demodikozis sıklığı kontrol gruplarına kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Alt grup analizlerinde, iksekizumab tedavisi alan hastalarda Demodeks yoğunluğunun sekukinumab grubuna göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kirpik Demodeksi açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Demodeks yoğunluğundaki artışın klinik semptomlarla her zaman paralel seyretmediği görülmüştür. Sonuç: Bu çalışma, anti-IL-17 tedavisinin psöriazis hastalarında yüz Demodeks yoğunluğu ve demodikozis sıklığında artış ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bulgular, IL-17 ekseninin Demodeks kontrolündeki rolüne işaret etmekte ve anti-IL-17 tedavisi alan hastalarda Demodeks ilişkili bulguların klinik izlemde dikkate alınması gerektiğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate facial Demodex density and the prevalence of demodicosis in psoriasis patients receiving anti-IL-17 therapy, to compare these findings with psoriasis patients not receiving biologic therapy, and to investigate potential differences between anti-IL-17 agents. Materials and Methods: Psoriasis patients receiving anti-IL-17 therapy and psoriasis patients without systemic treatment were included. Facial Demodex density was assessed from four facial regions using standardized skin surface biopsy. Clinically significant demodicosis was defined as ≥5 Demodex/cm². Patients receiving anti-IL-17 therapy were further analyzed according to Sekukinumab and İksekizumab treatment. Eyelash Demodex was also evaluated, and Demodex findings were analyzed in relation to dermatological and ocular clinical symptoms. Results: Facial Demodex density and the prevalence of demodicosis were significantly higher in psoriasis patients receiving anti-IL-17 therapy compared with control groups. Subgroup analysis revealed higher Demodex density in patients treated with İksekizumab compared with those receiving Sekukinumab. No significant differences were observed in eyelash Demodex among groups. Increased Demodex density was not consistently associated with clinical symptoms. Conclusion: This study demonstrates that anti-IL-17 therapy in psoriasis patients may be associated with increased facial Demodex density and demodicosis prevalence. The findings suggest a role of the IL-17 pathway in Demodex control and indicate that Demodex related findings should be considered during clinical follow-up of patients receiving anti-IL-17 treatment.