Defekasyon problemleri devam eden opere Hirschsprung hastalıklı çocukların tedavisinde TENS uygulamasının etkinliği
The effectiveness of TENS application in the treatment of children with operated Hirschsprung's disease who continue to have defecation problems
- Tez No: 1011103
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR CELAYİR, PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Definitif ameliyatları sonrası tuvalet eğitimi tamamlanmış Hirschsprung hastalıklı çocukların geç dönem defekasyon durumlarının belirlenmesi; defekasyon ilişkili problemleri devam edenlerde konservatif tedavilerin etkinliğinin, dirençlilerde ise Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) uygulamasının etkinliğinin Rintala Bağırsak Fonksiyon Skor (RBFS)' larıyla değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç / Yöntem: Çalışmamız Hastanemiz Etik kurul onayı sonrası Ocak 2014 – Ocak 2023 tarihleri arasında kliniğimizde definitif operasyonları tamamlanmış, halen defekasyon ilişkili problemleri devam eden, dahil edilme kriterlerine uygun olup katılmayı kabul eden çocuklarda prospektif olarak yapıldı. Diyet modifikasyonu, davranışsal tuvalet eğitimi, gerektiğinde oral laksatif, biofeedback tedavileri kapsayan kademeli tedavi protokolü uygulandı. Bu tedavilere dirençli olgularda ise ikisi umbilikus hizasında, ikisi sırtta T9–L2 seviyeleri arasında olmak üzere dört elektrotlu TENS protokolü uygulandı. Bulgular: On yıllık sürede definitif cerrahisi tamamlanmış 42 çocuğun 30'u (%71,4) erkek, 12'si (%28,6) kız olup ortanca definitif cerrahi yaşı 6 ay (Min: 17 gün – Maks: 16 yıl), ortanca çıkarılan aganglionik bağırsak uzunluğu 25,5 cm (Min: 14 cm – Maks: 65 cm) idi. Prospektif çalışmaya dahil 15 olgunun 13'ü (%86,7) erkek, 2'si (%13,3) kız olup güncel yaş ortalaması 8,0 ± 2,4 yıl (Min: 4,0 yaş – Maks: 12,6 yaş) idi. Ortanca definitif ameliyat yaşı 8,3 ay (Min: 17 gün – Maks: 5 yıl), ortanca çıkarılan aganglionik bağırsak uzunluğu 25 cm (Min: 14 cm – Maks: 65 cm) idi. 2019 öncesi 14 olgu, 2020 de 1 olgu opere edilmişti. COVID-19 pandemisinde 8'i ( %57,1) kontrollerine hiç gelmemişti; kontrollerini aksatmayan 6 (%42,9)'sının pandemi başlangıcında ortanca yaşı 2,7 yaş (Min: 0,2 – Maks: 6,1 yaş) olup üçü tuvalet eğitimini başarıyla tamamlamıştı. Olguların 10'unda (%66,7) soiling, 5'inde (%33,3) fekal inkontinans mevcuttu. Ortanca RBFS tedavi öncesi 11 (5–15) iken tedavi sonrasında 18'e (9–20) yükseldi (p=0,001). Konservatif Tedavi Grubunda (n=8) ortanca RBFS 10'dan 19'a (p=0,016), Konservatif Tedavi+TENS Grubunda (n=7) ise 11'den 17'ye yükseldi (p=0,016). Tedavi sonrasında hastaların %60'ı tamamen kontinan hale geldi. Başlangıçta soiling şikâyeti olan hastaların %80'i tam kontinansa ulaşırken, fekal inkontinanslı hastaların %60'ında soilinge geriledi, %20'si tam kontinansa ulaşabildi. Sonuç: Bu çalışmada, Pandemi kısıtlama döneminde poliklinik takiplerini aksatan hastalarımızın definitif cerrahi sonrası protokollere uygun diyet düzenlemesi ve tuvalet eğitimlerinin yapılamaması nedeniyle bağırsak fonksiyonlarının ve defekasyonlarının olumsuz yönde etkilendiği saptandı. Hirschsprung hastalığı nedeniyle opere edilen ve bağırsak problemleri devam eden bu çocuklarda kademeli konservatif tedavi protokolleriyle etkin bir şekilde birinci basamak tedavi sağlandı. Konservatif tedavilere dirençli olgularda TENS uygulanmasının, bağırsak fonksiyonlarında klinik açıdan anlamlı kazanım sağladığı gösterildi. Non invazif ve güvenli bir tedavi sağlayan TENS uygulamasının etkinliğinin daha geniş hasta serilerinde doğrulanması için randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the late-term defecation status of children with Hirschsprung's disease who have completed toilet training after definitive surgery, and to evaluate the effectiveness of conservative treatments in those with persistent defecation-related problems, and the effectiveness of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) in resistant cases, using Rintala Bowel Function Scores (RBFS). Material / Methods: Following approval from our hospital's Ethics Committee, this prospective study was conducted between January 2014 and January 2023 in children who had completed definitive operations at our clinic, still had ongoing defecation-related problems, met the inclusion criteria, and agreed to participate. A stepwise treatment protocol was applied, including diet modification, behavioral toilet training, oral laxatives when necessary, and biofeedback therapies. In cases resistant to these treatments, a four-electrode TENS protocol was applied, with two electrodes at the umbilicus level and two on the back between the T9-L2 levels. Results: Of the 42 children who underwent definitive surgery over a ten-year period, 30 (71.4%) were male and 12 (28.6%) were female. The median age at definitive surgery was 6 months (min: 17 days – max: 16 years), and the median length of aganglionic bowel removed was 25.5 cm (min: 14 cm – max: 65 cm). Of the 15 cases included in the prospective study, 13 (86.7%) were male and 2 (13.3%) were female, with a current mean age of 8.0 ± 2.4 years (min: 4.0 years – max: 12.6 years). The median age at definitive surgery was 8.3 months (min: 17 days – max: 5 years), and the median length of aganglionic bowel removed was 25 cm (min: 14 cm – max: 65 cm). Of the 14 cases operated on before 2019, 1 case was operated on in 2020. During the COVID-19 pandemic, 8 (57.1%) did not come for their follow-up appointments at all; of the 6 (42.9%) who did not miss their follow-up appointments, the median age was 2.7 years (Min: 0.2 – Max: 6.1 years) at the start of the pandemic, and three of them had successfully completed toilet training. Ten cases (66.7%) had soiling, and five (33.3%) had fecal incontinence. The median RBFS increased from 11 (5–15) before treatment to 18 (9–20) after treatment (p=0.001). In the Conservative Treatment Group (n=8), the median RBFS increased from 10 to 19 (p=0.016), and in the Conservative Treatment + TENS Group (n=7), it increased from 11 to 17 (p=0.016). After treatment, 60% of patients became fully continent. While 80% of patients with initial soiling complaints achieved full continence, 60% of patients with fecal incontinence regressed to soiling, and 20% achieved full continence. Conclusions: This study found that patients who missed outpatient follow-up appointments during the pandemic restrictions experienced negative effects on bowel function and defecation due to the inability to follow appropriate dietary adjustments and toilet training protocols after definitive surgery. In these children who underwent surgery for Hirschsprung's disease and continued to experience bowel problems, effective first-line treatment was achieved with graded conservative treatment protocols. In cases resistant to conservative treatments, the application of TENS (in the lumbar and sacral regions) was shown to provide clinically significant improvement in bowel function. Randomized controlled trials are needed to confirm the effectiveness of TENS, a non-invasive and safe treatment, in larger patient series.