Türkiye'nin akıllı diplomatik güç unsuru SİHA diplomasisi: Ukrayna Rusya Savaşı üzerinden bir içerik analizi
Turkey's smart diplomatic power element: UCAV diplomacy: A content analysis on the Ukraine-Russia War
- Tez No: 1011105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ELİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) teknolojisini Ukrayna-Rusya Savaşı bağlamında bir akıllı güç enstrümanı olarak nasıl konumlandırdığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, askeri teknolojinin yalnızca sert güç unsuru olarak değil, aynı zamanda diplomatik, sembolik ve algısal boyutlarıyla uluslararası ilişkilerde nasıl işlev kazandığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; veri seti olarak BBC News platformunda Ukrayna-Rusya Savaşı sürecinde Türkiye ve SİHA teknolojisine ilişkin yayımlanan haber metinleri seçilmiştir. Bu metinler, nitel içerik analizi tekniği kullanılarak incelenmiş; söylemsel çerçeveler, temsili kategoriler ve anlamlandırma biçimleri üzerinden çözümlenmiştir. Analiz sürecinde özellikle Türkiye'nin SİHA teknolojisi aracılığıyla nasıl bir uluslararası imaj inşa ettiği, bu teknolojinin diplomatik ilişkilerde nasıl bir aracı rol üstlendiği ve medya söyleminde hangi güç kategorileriyle ilişkilendirildiği üzerinde durulmuştur. Bulgular, BBC News söyleminde Türkiye'nin SİHA teknolojisinin yalnızca askeri bir kapasite unsuru olarak değil, aynı zamanda bölgesel denge kurucu, arabulucu ve stratejik aktör kimliğini destekleyen bir araç olarak temsil edildiğini göstermektedir. Bu bağlamda SİHA'ların, Türkiye'nin sert güç kapasitesini yumuşak güç unsurlarıyla bütünleştirerek akıllı güç stratejisi geliştirmesinde önemli bir rol oynadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca medya söyleminin, bu teknolojiyi teknik bir araç olmanın ötesinde, uluslararası kamuoyu nezdinde anlam üreten bir diplomatik sembol olarak çerçevelediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, askeri teknolojilerin çağdaş uluslararası ilişkilerde yalnızca operasyonel değil, aynı zamanda iletişimsel ve diplomatik bir değer taşıdığını ortaya koymakta; Türkiye'nin SİHA teknolojisi üzerinden geliştirdiği stratejinin akıllı güç literatürü içinde değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how Türkiye's armed unmanned aerial vehicle (UAV/SİHA) technology has been positioned as an instrument of smart power in the context of the Russia–Ukraine War. Moving beyond a purely military perspective, the research aims to demonstrate how military technologies function not only as elements of hard power but also as diplomatic, symbolic, and communicative tools in contemporary international relations. The study adopts a qualitative research design and uses news reports published by BBC News during the Russia–Ukraine War as its primary data set. These texts are analyzed through qualitative content analysis, focusing on discursive frames, representational patterns, and modes of meaning-making. Particular attention is given to how Türkiye constructs its international image through SİHA technology, how this technology operates as a diplomatic instrument, and how it is associated with different forms of power within media discourse. The findings indicate that, within BBC News coverage, Türkiye's SİHA technology is represented not merely as a military capability but as a strategic asset that reinforces its role as a regional balancer, mediator, and influential actor. In this regard, SİHAs appear to contribute to Türkiye's ability to integrate hard power capabilities with soft power elements, thereby enabling a smart power strategy. Furthermore, media discourse frames this technology not only as a technical tool but also as a symbolic resource that produces meaning in the international public sphere. In conclusion, the study argues that military technologies in contemporary international relations carry not only operational but also communicative and diplomatic value. It suggests that Türkiye's deployment of SİHA technology should be understood within the framework of smart power, highlighting the growing importance of technologically mediated influence in global politics.