Dış politikada yumuşak güç kavramı ve Türkiyenin bir yumuşak güç enstrümanı olarak YTB örneği
  1. Tez No: 554740
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Güç bilinen tarihten itibaren sahip olunmak istenilen bir unsur olarak karşımıza çık-mıştır. Birbirini yönetmek ve yönlendirmek bazen devletlerarasında bazen bireyler arasında güç unsurlarının ve gücün beslendiği kaynaklar açısından farklılıklar göster-miştir. Somut kuvvetlerden beslenen güç sert güç, daha soyut, toplumların kültürün-den ve tarihinden beslenen güç yumuşak güç ve bu iki gücü harmanlayarak kullanım şeklini de akıllı güç olarak tanımlanmıştır. Yumuşak Güç teriminin ortaya çıkmasın-dan öncede fiili olarak kullanıldığını görmekteyiz. Ancak uluslararası ilişkiler bağla-mında bu terimi ilk olarak 1990 yılında Joseph Nye kullanmıştır. Buna siyaset bili-minde zemin hazırlayan ortam özellikle soğuk savaş döneminin sona ermesi ile ortaya çıkan yenidünyanın siyaset düzenidir. Sert gücün maliyetinin yüksekliği ve siyasi et-kinliğini uzun süre koruyamaması ülkeleri yeni arayışlara sürüklemiş ve sadece hükü-metleri etki altına almanın yeterli olmadığı görülmüştür. Ülke kamuoylarını etkilemek amacı ile halktan halkta diplomasi yolları geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ve politikalar Nye 'in dile getirdiği yumuşak güç teriminin altında anlam bulmaya çalış-mıştır. Bu çalışmada genel manası ile güçler arası ilişki, yumuşak gücün etki alanını ve kaynakları üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin yumuşak güç kaynaklarına kısaca değinilerek Türk Dış Politikasının son döneminde ortaya çıkan ve bir yumuşak güç enstrümanı olarak adlandırılan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Kuru-munun çalışmalarına değinilmiştir. Özellikle yurtdışından dost, kardeş ve akraba ola-rak gördüğümüz ülkelerden eğitim görmek amacı ile burslu olarak Türkiye'de eğitim gören öğrencileri konu almıştır.
Özet (Çeviri)
Power; somethıng that everybody wants to obtain since the begining of history. The desire to manage other people or eah other shows differences depenging upon the source of the power. There are different types of power, soft power and hard power. Soft power is based on culturel and hıstorıcal sourcues. Hard power is based on eco-nomical, geograhical and military sources. If these two sources of power are used cleverly together its called Smart Power. Before defining the term“soft power”, we can see that it is already used practically in political life. However, in international relation decipline, it was used for the first time in 1990 by Josep Nye. After the end of cold war era, there was a political ground to use“soft power”as an political term. Due to the cost of hard power which is not easy to maintain, countries had to find new ways to do their policy. Additionally, they realised that in a new world order, influencing only the goevrnments was not enogh on its own. They needed to influen-ce the society of the countries, and to do this, there had to be people to people dip-lomacy. All of these studies and polices were gathered under the term“soft power”. In this study, I have tried to emphasize the relation between powers, source of the powers and strength of the soft power. I have drawn attention to the“Presidency for Turks abroad and related communities instutitions”work as Turkeys recent Soft Power instrument. This study also focused upon students coming to Turkey to study mostly from brotherly countries around the world.