Arabulucunun sözleşmeden doğan sorumluluğu
Contractual responsibility of the mediator
  1. Tez No: 850334
  2. Yazar: ERAY AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Arabuluculuk, tarafların aralarındaki uyuşmazlıkları tarafsız ve bağımsız alanında uzman“arabulucu”sıfatını haiz bir üçüncü kişinin sürece katılımıyla gidermeye çalıştıkları alternatif uyuşmazlık çözüm yolunu ifade etmektedir. Mevzuata Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile dahil olan arabuluculuk, başlangıçta tarafların kendi inisiyatifleri ile başvurulabilecekleri ihtiyari bir alternatif çözüm yöntemi olarak kabul edilmiştir. Ancak mevzuata sonradan dahil olan bir hükümlerle önce iş uyuşmazlıklarında, ardından ticaret ve tüketici uyuşmazlıklarında arabuluculuk, dava şartı haline gelmiştir. Arabuluculuk sürecinde arabulucunu sıfatını haiz üçüncü kişinin uyması gereken birçok yükümlülük bulunmakta olup; bu yükümlülükler doğrudan kanundan, yönetmelikten veya etik kurallardan doğabileceği gibi taraflar ile arabulucu arasında akdedilen arabulucu sözleşmesinden de doğabilecektir. Arabulucunun bu yükümlülüklerden birini ihlal etmesi halinde hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğu gündeme gelecektir. Arabulucunun yardımcı kişilerin fiillerinden sorumluluğunun söz konusu olması da incelenmesi gereken bir konudur. Arabulucunun bu geniş sorumluluk sahasının ayrıntıları ile izah edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Mediation refers to an alternative dispute resolution method in which the parties try to resolve their disputes with the participation of a neutral and independent third party who has the title of“mediator”. Mediation, which was included in our legislation with the Law on Mediation in Civil Disputes, was initially accepted as a voluntary alternative dispute resolution method that the parties could apply on their own initiative. However, mediation became a condition of litigation first in labor disputes, and then in commercial and consumer disputes with the provisions included in our legislation later. In the mediation process, there are many obligations that the third party who has the title of mediator must comply with; these obligations may arise directly from the law, regulation or ethical rules, as well as from the mediator agreement concluded between the parties and the mediator. If the mediator violates one of these obligations, civil, criminal and disciplinary liability will arise. The liability of the mediator for the acts of the mediator's assistants is also an issue that needs to be examined. This broad area of responsibility of the mediator needs to be explained in detail.