Temsil yetkisinin kötüye kullanılması
Abuse of the authority of representation
- Tez No: 1011127
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan eldeki çalışmanın konusu, temsil yetkisinin kötüye kullanılmasıdır. Çalışmanın amacı ise öğreti ve yargı kararları çerçevesinde; temsil yetkisinin tanımını yapmak, temsil yetkisinin kapsamını belirlemek, temsil yetkisinin kötüye kullanılması durumunu ve bunun sonuçlarını değerlendirmektir. Temsil yetkisinin kötüye kullanımına ilişkin herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Eldeki çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, temsil yetkisine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte temsilin çeşitleri ve temsil yetkisinin kapsamı da ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın konusunu oluşturan temsil yetkisinin kötüye kullanılması konusu incelenmiştir. Bu hususta öncelikli temsil yetkisinin kötüye kullanılması kavramı hakkında açıklama yapılmış akabinde ise benzer kurumlar ile karşılaştırılmıştır. Nihai olarak kötüye kullanımın yaptırımına bağlanmasına dair doktrindeki görüşler ve kötüye kullanma durumları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise temsil yetkisinin kötüye kullanılmasının hüküm ve sonuçları, hileli anlaşma ve temsilcinin tek başına temsil yetkisini kötüye kullanması başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the present study, prepared as a master's thesis, is the abuse of the authority of representation. The aim of the study is, within the framework of legal scholarship and case law, to define the authority of representation, to determine its scope, and to assess the abuse of the authority of representation and its consequences. There is no statutory regulation governing the abuse of the authority of representation. The present study consists of three chapters. The first chapter provides general information on the authority of representation. In addition, the types of representation and the scope of the authority of representation are examined in detail. The second chapter examines the abuse of the authority of representation, which constitutes the subject of the study. In this respect, the concept of the abuse of the authority of representation is first explained, and it is then compared with similar legal institutions. Finally, the views expressed in the doctrine concerning the legal sanction to be attached to the abuse, together with the forms of abuse, are evaluated. The third chapter examines the legal effects and consequences of the abuse of the authority of representation under the headings of collusion and the representative's unilateral abuse of the authority of representation.