Göç hizmetlerinde yerel yönetimlerin yönetişim uygulamaları: İstanbul ilçe belediyeleri
Governance practices of local governments in migration services: Istanbul district municipalities
- Tez No: 1011201
- Danışmanlar: DOÇ. SERGÜN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Communication Sciences, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Yönetişim, geleneksel yönetim anlayışının tek yönlü ve hiyerarşik yapısından farklı olarak, yönetenler ve yönetilenlerin yönetim sürecine dahil olduğu, şeffaflık, katılım, hesap verebilirlik ve çok aktörlülük gibi ilkelere dayalı ortak bir karar alma ve uygulama sürecidir. Bu süreçte, tüm paydaşların görüşlerine yer verilerek demokratik katılımın sağlanması hedeflenmekte ve bu yönüyle yönetişim, demokrasinin yerel düzeyde derinleştirilmesine katkı sunmaktadır. Bu çalışma, yerel yönetimlerin göç hizmetlerinde yönetişim uygulamalarını nasıl benimsediğini incelemektedir. Bu kapsamda, İstanbul'daki göçmen yoğunluğu yüksek sekiz ilçe belediyesi (Esenyurt, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Beylikdüzü, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir, Pendik) örneklem olarak belirlenmiş; söz konusu belediyelerde göç hizmetlerini yürüten birim yöneticileriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan belediyelerin büyük çoğunluğu yönetişimi iş birliği çerçevesinde tanımlamaktadır. Belediyeler, iş birliğinin katılımcılığı ve kapsayıcılığı artıracağına inanmakta; bu doğrultuda uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve kent konseyleri gibi yapılarla iş birliği geliştirerek yönetim süreçlerine daha fazla paydaşın dahil olmasını hedeflemektedir. Aynı zamanda belediyeler, geleneksel yönetim anlayışının hem hızlı karar alma ve deneyim gibi avantajlarını hem de katılım eksikliği, katı bürokrasi ve şeffaflık sorunları gibi dezavantajlarını fark etmekte ve bu yapının yönetişim ilkeleriyle yeniden şekillenmesi gerektiğini ifade etmektedir. Belediyelerin dijital platformları henüz sınırlı düzeyde kullanıyor olmasına rağmen, dijitalleşmenin katılımcılık kanallarını genişlettiği, hizmetlere erişimi kolaylaştırdığı ve geri bildirim mekanizmalarını güçlendirdiği yönünde ortak bir inanç söz konusudur. Halkla ilişkiler/kurumsal iletişim birimleri, göçmenlere yönelik hizmetlerde genellikle talep alma, yönlendirme, duyurma ve tanıtım gibi temel işlevlere odaklanmakta; ancak bu faaliyetler, hem yönetişim ilkeleri doğrultusunda daha kapsayıcı ve katılımcı bir anlayışla geliştirilmeye hem de halkla ilişkiler disiplininin stratejik iletişim boyutunu içerecek şekilde yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Governance refers to a joint decision-making and implementation process that differs from the one-dimensional and hierarchical structure of traditional administration, and is based on principles such as transparency, participation, accountability, and multi-actor involvement. In this process, the inclusion of all stakeholders' views is aimed at ensuring democratic participation, and in this respect, governance contributes to the deepening of democracy at the local level. This study examines how local governments adopt governance practices in the provision of migration services. In this context, eight district municipalities in Istanbul with high migrant populations (Esenyurt, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Beylikdüzü, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir, and Pendik) were selected as the sample; in-depth interviews were conducted with unit managers responsible for migration services in these municipalities. The data were analysed using descriptive analysis method. According to the findings of the study, the majority of the participating municipalities define governance within the framework of cooperation. Municipalities believe that cooperation enhances participation and inclusiveness; accordingly, they aim to involve more stakeholders in governance processes by establishing partnerships with actors such as international organizations, non-governmental organizations, local headmen, and city councils. At the same time, municipalities recognize both the advantages of the traditional administrative approach—such as rapid decision-making and institutional experience—and its disadvantages, including limited participation, rigid bureaucracy, and lack of transparency. They emphasize the need to reshape this structure in accordance with the principles of governance. Although the use of digital platforms remains limited, there is a shared belief that digitalization expands channels for participation, facilitates access to services, and strengthens feedback mechanisms. Public relations/corporate communication units tend to focus on basic functions such as receiving requests, directing inquiries, announcements, and promotions in services for migrants; however, these activities need to be further developed in line with the principles of inclusive and participatory governance and restructured to incorporate the strategic communication dimension of the public relations discipline.