Web of Science veri tabanındaki Cittaslow yayınlarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of Cittaslow publications in The Web of Science database
  1. Tez No: 1011246
  2. Yazar: RIFAT TOGAN CÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web of Science veri tabanında 2008-2025 yılları arasında yayımlanan Cittaslow konulu bilimsel çalışmaların bibliyometrik analizini gerçekleştirmektir. Araştırmada, Cittaslow literatürünün gelişim süreci; yayın sayıları, atıf yapıları, yazarlar, kurumlar, ülkeler, anahtar kelimeler ve kaynaklar arasındaki ilişkiler çerçevesinde incelenmiştir. Veri seti Web of Science (WoS) veri tabanından elde edilmiş; verilerin analizinde Bibliometrix ve VOSviewer yazılımlarından yararlanılmıştır. Bu kapsamda atıf analizi, ortak atıf analizi, ortak yazarlık analizi, anahtar kelime birlikteliği analizi ve bibliyografik eşleştirme analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Cittaslow literatürünün özellikle son yıllarda gelişim gösterdiğini, alanın disiplinlerarası bir yapıya sahip olduğunu ve sürdürülebilirlik, yerel kalkınma, yaşam kalitesi ve turizm temalarının ön plana çıktığını ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma, Cittaslow alanında öne çıkan yazarları, kurumları, ülkeleri ve yayın kaynaklarını belirleyerek literatürün mevcut yapısına ilişkin bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır. Sonuç olarak bu tez, Cittaslow konulu akademik üretimin nicel görünümünü ortaya koymakta ve gelecekte yapılacak araştırmalar için yol gösterici bir çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a bibliometric analysis of scientific publications on Cittaslow indexed in the Web of Science database between the years 2008 and 2025. Within the scope of the research, the development of the Cittaslow literature was examined in terms of publication trends, citation structures, authors, institutions, countries, keywords, and sources. The dataset was obtained from the Web of Science (WoS) database, and Bibliometrix and VOSviewer software were used for data analysis. In this context, various bibliometric techniques such as citation analysis, co-citation analysis, co-authorship analysis, keyword co-occurrence analysis, and bibliographic coupling were applied. The findings reveal that the Cittaslow literature has shown significant growth in recent years and has a multidisciplinary structure. It was also determined that sustainability, local development, quality of life, and tourism are the most prominent themes in the field. In addition, the study identifies the most influential authors, institutions, countries, and journals contributing to the literature. As a result, this study provides a comprehensive overview of the scientific production in the field of Cittaslow and offers a guiding framework for future research.