Hizmet öncesi Türkçe öğretmenlerinin yapay zekâya yönelik tutumları (Çanakkale örneği)
Attitudes of pre-service Turkish language teachers towards artificial intelligence (the case of Çanakkale)
  1. Tez No: 1011282
  2. Yazar: FATMAGÜL SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF METE ELKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören hizmet öncesi öğretmenlerin yapay zekâya yönelik tutum düzeylerini belirlemek ve bu tutumların çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma nicel yaklaşımda, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 178 Türkçe öğretmen adayı oluşturmuştur. Veriler, Demografik Bilgi Formu ve Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği (GAAIS) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmış; anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, katılımcıların yapay zekâya yönelik tutumlarının genel olarak olumluya yakın olduğunu göstermiştir. Pozitif tutum puanlarının cinsiyete göre erkekler lehine anlamlı biçimde farklılaştığı; bilişim teknolojilerini kullanma düzeyi arttıkça pozitif tutum ve toplam tutum puanlarının yükseldiği belirlenmiştir. Yapay zekâ eğitimi alanların pozitif tutum ve toplam tutum puanlarının daha yüksek olduğu; yapay zekâ kullananların ise kullanmayanlara göre pozitif tutum ve toplam tutum puanlarında belirgin biçimde daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Sonuçlar, öğretmen adaylarının yapay zekâya yönelik olumlu tutumlarının teknoloji becerisi ve deneyimle güçlendiğini; öğretmen yetiştirme programlarında uygulama temelli yapay zekâ okuryazarlığı çalışmalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of pre-service teachers enrolled in the Turkish Language Teaching undergraduate program at Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Education toward artificial intelligence and to examine whether these attitudes differ according to various variables. The study was conducted using a quantitative approach and a correlational survey model. The sample consisted of 178 Turkish language teacher candidates. Data were collected using a Demographic Information Form and the General Attitude Scale Towards Artificial Intelligence (GAAIS). In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data; the significance level was set at p<0.05. The findings showed that participants' attitudes toward artificial intelligence were generally positive. Positive attitude scores differed significantly in favor of males; positive attitude and total attitude scores increased as the level of information technology use increased. It was observed that those who received artificial intelligence training had higher positive attitude and total attitude scores; those who used artificial intelligence scored significantly higher on positive attitude and total attitude scores than those who did not use it. The results indicate that teacher candidates' positive attitudes toward artificial intelligence are strengthened by technological skills and experience, and that there is a need for application-based artificial intelligence literacy studies in teacher training programs.