Alan değişikliği yaparak sınıf öğretmenliğinden beden eğitimi öğretmenliğine geçen öğretmenlerin karşılaştıkları mesleki durumlar
Professional situations encountered by teachers who change field of study from classroom teaching to physical education teaching
  1. Tez No: 1011295
  2. Yazar: BATUHAN BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenliğinden beden eğitimi öğretmenliğine alan değişikliği yapan öğretmenlerin mesleki durumlarının, karşılaştıkları zorlukların ve yeterlik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. 2025-2026 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesinde bulunan ortaokul ve liselerde görev yapan 7 beden eğitimi öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırmada alan değişikliği yapan öğretmenlerin yeni branşlarındaki pedagojik, fiziksel ve sosyal uyum süreçleri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öğretmenlerin eski ve yeni branşlar arasındaki farklar, ders yönetimi, öğrencilerle iletişim, mesleki kimlik oluşumu ve öz yeterlik algıları değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin çoğunluğunun alan değişikliği sürecinde çeşitli uyum sorunları yaşadığını; sınıf öğretmenliğinde edindikleri deneyimlerin beden eğitimi derslerinde doğrudan uygulanamayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, öğretmenlerin mesleki öz yeterlik algılarının bazı alanlarda güçlü, bazı alanlarda ise zayıf olduğu belirlenmiş; mesleki deneyim, hizmet içi eğitim ve destek mekanizmalarının uyum sürecinde önemli rol oynadığı ortaya konmuştur. Çalışma, alan değişikliği sürecinin öğretmenlerin pedagojik becerileri, mesleki motivasyonları ve mesleki kimlik gelişimi üzerindeki etkilerini anlamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the professional conditions, challenges, and self-efficacy perceptions of teachers who have transitioned from primary school teaching to physical education teaching through a field change. The study was conducted within the framework of a phenomenological design, one of the qualitative research approaches. The study group consisted of seven physical education teachers working in secondary and high schools in the Bağcılar district of İstanbul during the 2025–2026 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using content analysis. The pedagogical, physical, and social adaptation processes experienced by teachers in their new subject areas were examined. In this context, differences between the previous and new teaching fields, classroom management practices, teacher–student interactions, professional identity development, and self-efficacy perceptions were evaluated. The findings indicate that most teachers experienced various adaptation challenges during the field change process and that the experiences developed in primary school teaching may not be directly applicable in physical education classes. Additionally, teachers' professional self-efficacy perceptions were found to be strong in certain areas while weaker in others. The results also highlight the significant role of professional experience, in-service training, and support mechanisms in facilitating the adaptation process. The study contributes to a deeper understanding of how field change influences teachers' pedagogical competencies, professional motivation, and professional identity development.