Psikanalizin dini deneyim ve bilişle yeniden iklimlendirilmesi: Roberto Assagioli ve psikosentez
Reconditioning psychoanalysis with religious experience and cognition: Roberto Assagioli and psychosynthesis
- Tez No: 1011311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni bir iyileşme yöntemi olarak transpersonel ve hümanist yaklaşımlara değerli katkı sağlayan Roberto Assagioli'nin Psikanalist temelde başlayarak daha sonra kuramdaki eksiklikleri görerek, psikanalize bir seçenek olarak ortaya koyduğu Psikosentez Kuramını açıklamayı hedeflemektedir. Assagioli'nin insanı anlamanın çok ötesine geçerek insanın kişilik gelişimine ve bilinçdışına farklı boyutlar kazandırması, insan psişesinin ve ruhunun potansiyelini ortaya çıkarma çabası alanyazın için oldukça değerlidir. O, psikanalitik yaklaşımı sentezleyerek, daha bütüncül bir bakış açısıyla insanı ve davranışını, zihin yapısını daha derinlemesine ve çok boyutlu bir şekilde ele almıştır. Assagioli, Freud'un insan doğasını yalnızca patolojik ve içgüdüsel yönlerle sınırlayan“zemin kat”odaklı yaklaşımını yetersiz bulmuş; insanın gelişimini bir binanın bodrumundan terasına kadar tüm katlarını kapsayacak bütünsel bir perspektifle ele almıştır. Yakın ilişki içinde olduğu Jung'un fikirlerine doğru bir yönelim göstermiş sonrasında ise kendi teorisini ortaya koyarak metodolojik bir harita sunmuştur. Kuramın temel amacı, insanın bütüncül ve dikey yönlü gelişimini sağlamak, parçalanmış kişilik unsurlarını, nevrozlarını merkezi bir“Öz”etrafında sentezlemek ve bireyin yüksek manevi potansiyelini“Yüce Sentez”idealine ulaştırmaktır. Bu araştırmada Roberto Assagioli'nin hayatını, kişiliğini, yaklaşımını ve onun yaşam deneyimlerinde de büyük ölçüde iz bıraktığı düşünülen teosofist yönü üzerinde durulmuştur. Psikosentez Teorisini nasıl oluşturduğu, psikanalitik teori ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Karşılaştırmalı ve betimleyici yöntem ile psikoloji alanındaki yeri ve önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Metamodern dünya anlayışında modern insan için nasıl bir yer edindiği anlaşılmaya ve alanın kaderini nasıl değiştirebileceği tartışmalarına zemin hazırlamaktadır. Çalışmanın, çağdaşları sayabileceğimiz S. Freud ve C.G. Jung ve kuramları ile benzeşme ve ayrışma noktalarını detaylı olarak ele almasıyla, bize daha net ve bütüncül bir çerçevede iç varlığımızı anlayıp, keşfetme yolunda yardımcı olacağı düşünülmektedir. Freud, Jung ve Assagioli'nin psikolojik yaklaşımlarını, ilişkilerini, uyumlarını ve birbirleri hakkındaki görüşlerine odaklanarak ve özellikle Assagioli'nin yayınlanmış ve yayınlanmamış yazılarında bahsettiği kişisel gelişim, transpersonel psikoloji konularının özellikle ön plana çıkarılması hedeflenmektedir. İnsanı evrensel bir ağın bilinçli bir parçası olarak konumlandıran bu yaklaşım, aklın bilimsel verileriyle kalbin sezgisel derinliğini birleştirerek metamodern dönemde modern insanın anlam arayışına bütünsel bir cevap üretebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the Psychosynthesis Theory, which Roberto Assagioli developed as an alternative to psychoanalysis, starting from a psychoanalytic foundation and later recognizing the shortcomings in the theory, thus making valuable contributions to transpersonal and humanist approaches as a new method of healing. Assagioli's efforts to go far beyond understanding the human being, adding different dimensions to personality development and the unconscious, and revealing the potential of the human psyche and soul, are highly valuable to the literature. By synthesizing the psychoanalytic approach, he addressed the human being, their behavior, and their mental structure in a more profound and multidimensional way from a more holistic perspective. Assagioli found Freud's“ground floor”focused approach, which limited human nature to only pathological and instinctive aspects, insuffıcient; he considered human development from a holistic perspective encompassing all floors of a building, from the basement to the roof. He showed a tendency towards the ideas of Jung, with whom he had a close relationship, and subsequently presented his own theory, offering a methodological roadmap. The fundamental aim of the theory is to ensure the holistic and vertical development of the individual, to synthesize fragmented personality elements and neuroses around a central“Self”, and to enable the individual to reach their high spiritual potential in the ideal of“Supreme Synthesis.”This research focuses on Roberto Assagioli's life, personality, approach, and the theosophical aspects that are thought to have significantly influenced his life experiences. How he developed the Psychosynthesis Theory is examined comparatively with psychoanalytic theory. Using a comparative and descriptive method, the study attempts to highlight its place and importance in the field of psychology. It aims to understand its place for modern man in the metamodern worldview and to lay the groundwork for discussions on how it could change the fate of the fıeld. By meticulously examining the points of similarity and divergence with the theories of his contemporaries, S, Freud and C.G. Jung, the study is expected to help us understand and explore our inner being in a clearer and more holistic framework. This study focuses on the psychological approaches, relationships, convergences, and mutual views of Freud, Jung and Assagioli, with a particular emphasis on personal development and transpersonal psychology, as discussed in Assagioli's published and unpublished writings. This approach, which positions the individual as a conscious part of a universal network, is predicted to provide a holistic answer to modern man's search for meaning in the metamodern era by combining the scientifıc data of the mind with the intuitive depth of the heart.