Ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin ısı ve sıcaklık konusundaki pedagojik alan bilgilerinin kavram yanılgıları bileşeninde incelenmesi
An examination of elementary school science teachers' pedagogical content knowledge on the topic of heat and temperature in the context of misconceptions
- Tez No: 1011325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KALTAKÇI GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin 5. sınıf“Isı ve Sıcaklık”konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerinin, özellikle öğrencilerin kavram yanılgılarını fark etme ve bu yanılgılara yönelik öğretimsel kararlar alma süreçleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde görev yapan dört fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf içi gözlemler ve ders sürecinde kullanılan dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş; analiz sürecinde öğretmenlerin konu alan bilgileri ile pedagojik alan bilgileri, kavram yanılgıları bağlamında bütüncül olarak ele alınmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin öğrencilerde ısı ve sıcaklık konusuna ilişkin yaygın kavram yanılgılarını genel hatlarıyla fark edebildiklerini; ancak bu yanılgıları öğretim sürecine yansıtma biçimlerinin pedagojik alan bilgisi bileşenleri açısından farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin kavram öğretiminde ağırlıklı olarak sunuş yoluna dayalı öğretim yaklaşımlarını benimsedikleri, alternatif ölçme-değerlendirme araçlarını ise sınırlı düzeyde kullandıkları görülmüştür. Bulgular, pedagojik alan bilgisinin kavram yanılgılarını ele alma sürecinde etkili bir rol oynadığına işaret etmekte; bu bilginin bileşenler arasında dengeli bir biçimde yapılandırılmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme ve hizmet içi eğitim süreçlerinde kavram yanılgılarına odaklanan ve pedagojik alan bilgisi bileşenlerini bütüncül biçimde ele alan uygulamalara daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the pedagogical content knowledge of elementary school science teachers regarding the 5th grade topic of“Heat and Temperature”was examined, particularly in the context of recognizing students' misconceptions and making instructional decisions related to these misconceptions. The study was conducted using a qualitative research approach and designed as a case study. The study group consisted of four science teachers working in public middle schools in Kocaeli province during the 2023–2024 academic year. Data were collected through semi-structured interviews, classroom observations, and documents used during the instructional process. The collected data were analyzed using content analysis, and during the analysis process, teachers' subject matter knowledge and pedagogical content knowledge were addressed holistically within the context of misconceptions. The findings of the study indicate that teachers were generally able to recognize common misconceptions related to heat and temperature among students; however, the ways in which these misconceptions were reflected in instructional practices differed in terms of pedagogical content knowledge components. It was observed that teachers predominantly adopted lecture-based instructional approaches in concept teaching and made limited use of alternative assessment and evaluation tools. The findings suggest that pedagogical content knowledge plays an effective role in addressing misconceptions, while also highlighting the importance of structuring this knowledge in a balanced manner across its components. Accordingly, it is recommended that teacher education and in-service training programs place greater emphasis on practices that focus on misconceptions and address pedagogical content knowledge components in a holistic way.