Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanlarının HPV enfeksiyonu, HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge, attitudes, and practices regarding HPV infection and vaccination among healthcare workers at Süleyman Demirel University Research and Application Hospital
  1. Tez No: 1011324
  2. Yazar: UĞUR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY KOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve kişisel aşılanma davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, ilgili hastanede görev yapan 288 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini sorgulayan form ve 33 maddeden oluşan“HPV Bilgi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların HPV Bilgi Ölçeği toplam puan ortalaması 24,62 ± 6,11 olarak saptanmıştır. Katılımcıların %69,8'inin yüksek bilgi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Mesleki unvan ile bilgi puanı arasında anlamlı bir fark saptanmış; doktorların toplam puan ortalaması ebe ve hemşire grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Eğitim düzeyi açısından doktora mezunlarının farkındalığı diğer gruplardan yüksek saptanırken (p<0,05); erkek katılımcıların toplam bilgi puanı kadınlardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Katılımcıların“Genel HPV Bilgisi”alt boyutunda başarısı yüksekken“Aşı Bulunabilirliği ve Erişimi”alt boyutunda puanların en düşük seviyede olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının kendi aşılanma oranı %6,2 (n=18) gibi düşük bir seviyede kalmıştır. Aşılanmama nedenleri arasında“bilgi eksikliği”(%23,3) ve“kendini risk altında görmeme”(%19,8) ilk sıralarda yer almıştır. Sağlık çalışanlarının HPV konusundaki temel teorik bilgilerinin yüksek olduğu, ancak bu bilginin kişisel aşılama davranışına yeterince yansımadığı saptanmıştır. Özellikle yardımcı sağlık personeline yönelik, aşının teknik detaylarını ve erişim yollarını içeren hedefe yönelik eğitimlerin düzenlenmesi, toplumsal farkındalık ve eliminasyon hedefleri açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge levels, attitudes, and personal vaccination behaviors of healthcare workers serving at Süleyman Demirel University Research and Application Hospital regarding Human Papillomavirus (HPV) infection and the HPV vaccine. This cross-sectional study was carried out with the participation of 288 healthcare workers employed at the respective hospital. Data were collected using a form inquiring about the sociodemographic characteristics of the participants and the 33-item“HPV Knowledge Scale.”The mean total score of the participants on the HPV Knowledge Scale was determined to be 24.62 ± 6.11. It was found that 69.8% of the participants possessed a high level of knowledge. A significant difference was detected between professional titles and knowledge scores; the total mean score of physicians was significantly higher than that of the midwife and nurse group (p<0.001). Regarding educational attainment, while the awareness of PhD graduates was higher than other groups (p<0.05), the total knowledge score of male participants was found to be significantly higher than that of females (p<0.001). While the participants showed high success in the“General HPV Knowledge”sub-dimension, the scores in the“Vaccine Availability and Access”sub-dimension were at the lowest level. The personal vaccination rate among healthcare workers remained at a low level of 6.2% (n=18). The primary reasons for non-vaccination included“lack of knowledge”(23.3%) and“not perceiving oneself at risk”(19.8%). It was determined that healthcare workers have high basic theoretical knowledge regarding HPV; however, this knowledge is not sufficiently reflected in personal vaccination behaviors. Organizing targeted training programs, especially for allied healthcare personnel, covering the technical details of the vaccine and access routes is of critical importance for public awareness and global elimination goals.