Yapay zeka destekli matematik öğrenimi: Matematik öğreniminde yapay zeka kullanımına ilişkin uygulama süreci ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Artificial intelligence supported mathematics learning: Examining the implementation process and student opinions on the use of artificial intelligence in mathematics learning
- Tez No: 1011331
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma 04/04/2024 tarihli, 576012 sayılı etik kurul onayının alınmasıyla uygulanmaya başlamıştır. Yapay zekânın eğitimde giderek artan kullanımı, özellikle matematik gibi soyut kavramların işlendiği alanlarda yeni öğrenme fırsatları sunmakla birlikte, bu teknolojilerin gerçek öğrenme çıktıları üzerindeki etkisine yönelik belirsizlikleri de gündeme getirmektedir. Bu araştırmada, yapay zekâ destekli matematik öğreniminin öğretmen adaylarının öğrenme sürecine, görüşlerine ve akademik başarılarına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Sekiz hafta süren uygulamada 10 öğrenci deney grubunda yapay zekâ destekli, 10 öğrenci kontrol grubunda geleneksel yöntemlerle öğrenim görmüş; ayrıca 90 öğretmen adayından yapay zekâ kullanımına yönelik genel görüş verileri toplanmıştır. Süreç boyunca öğrencilerin yapay zekâ araçlarına yönelttikleri sorular ve alınan yanıtlar doğruluk açısından değerlendirilmiş, deney grubuna uygulama öncesi ve sonrası görüş formları uygulanmıştır. Bulgular, yapay zekâ araçlarının zaman zaman hatalı ve tutarsız yanıtlar üretmesi nedeniyle öğrencilerde yapay zekâ araçlarına karşı güven sorunu oluşturduğunu bu nedenle öğrencilerin uygulama sonunda geleneksel öğretimi açıklayıcılık ve doğruluk açısından daha güvenilir olduğunu düşündüklerini göstermiştir. Deney ve kontrol grubu başarı testi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmaması, yapay zekânın akademik başarıya doğrudan belirgin bir katkı sunmadığını göstermektedir. Sonuçlar, yapay zekânın matematik öğretiminde bağımsız bir öğretici olmaktan ziyade öğretmen rehberliğinde kullanıldığında destekleyici bir araç niteliği taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research commenced after receiving ethical committee approval dated 04/04/2024, number 576012. The increasing use of artificial intelligence in education offers new learning opportunities, particularly in fields such as mathematics where abstract concepts are involved; however, it also raises uncertainties regarding the impact of these technologies on actual learning outcomes. This study examines the effects of AI-supported mathematics learning on preservice teachers' learning processes, perceptions, and academic achievement. The sample of the study consists of preservice teachers enrolled in the Elementary Mathematics Teacher Education program at the Faculty of Education of Kocaeli University. In the eight-week implementation, 10 students in the experimental group received AI-supported instruction, while 10 students in the control group were taught using traditional methods; in addition, general opinion data regarding the use of artificial intelligence were collected from 90 preservice teachers. Throughout the process, the questions directed by students to AI tools and the responses received were evaluated in terms of accuracy, and pre- and post-implementation opinion forms were administered to the experimental group. The findings indicate that AI tools occasionally produce incorrect and inconsistent responses, which creates a trust issue among students; therefore, by the end of the implementation, students perceived traditional instruction as more reliable in terms of clarity and accuracy. The absence of a significant difference between the achievement test scores of the experimental and control groups suggests that artificial intelligence does not make a direct and substantial contribution to academic achievement. The results demonstrate that, in mathematics education, artificial intelligence functions as a supportive tool when used under teacher guidance rather than as an independent instructor.