Veri tabanından bilgi tabanına geçişte bulanık bir araç
A Fuzzy tod for extracting knowledge-base from database
- Tez No: 101134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VERİTABANINDAN BİLGİ TABANINA GEÇİŞTE BULANIK BİR ARAÇ ÖZET Bilgisayarların yaşamın her alanına hızla nüfus etmesi, bazen ilk bakışta anlamlı olmayan ancak potansiyel olarak değerli bilgiler içeren veri yığınları oluşmasına neden oldu. Bu yığınlardan anlamlı bilgilerin elde edilmesi amacıyla, son yıllarda hızla gelişen Data Madenciliği ve Bilgi Keşfi alanlarında çalışmalar başladı. Bu tez çalışması ile bulanık sorgulama ile dilsel özet kavramları kullanılarak, herhangi bir veritabanınıdaki potansiyel bulanık kurallara ulaşılması amaçlanmaktadır. Geliştiren program, temel olarak iki fonksiyondan oluşmaktadır. Bunlar;. Bulanık olmayan veritabanlan üzerinde bulanık sorgulama aracı. Bulanık olmayan veya uzman bilgisi ile bulanıklaştınlmış veritabanlan üzerinde bulamk kural çıkarım aracı. Bulamk kural çıkarımı fonksiyonu bu tez çalışması çerçevesinde ele alınırken; Bulamk sorgulama aracı Sn. Cem Akkuş 'un tez çalışması kapsamında incelenecektir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; herhangi bir veritabanı üzerinde bulanık kurallar üreten bir araç üretilmesi hedeflenmiş ve bu amaçla Dan Rasmussen ve Ronald R. Yager tarafından ortaya atılan Data madenciliği için bir bulanık araç ( SummaySQL- A Fuzzy Tool For Data Mining ) isimli makale temel alınmıştır. Program, iki farklı yaklaşımla kural üretebilmektedir. Bunlardan ilkinde, uzman bilgisi kullanılarak uzman kişinin veritabanındaki alanlar üzerine bulanık kavramlar tanımlanması beklenir. Ardından tanımlanan bu kavramlar arasındaki ilişkiler irdelenerek bulanık kurallara ulaşılır“yüksek maaşlı kişiler orta yaşlıdır”gibi. Burada vııyüksek ve orta bulanık kavranılan maaş ve yaş alanları üzerine uzman tarafından tanımlanmıştır. İkinci yaklaşım ise; Uzman bilgisi gerektirmeyen bir süreçtir. Burada veritabanındaki ham veriler arasındaki ilişkilerden bulanık kural çıkarımına gidilir.“Maaşı 5000 civarında olan kişilerin yaşı 30 civarındadır''' bu yaklaşımla üretilen kurallara örnektir. Tezin bundan sonraki bölümlerinde ilk yaklaşım uzman yaklaşımı ikinci yaklaşım ise ham veri yaklaşımı olarak kullanılacaktır. Programın üreteceği bulanık kurallar basit bulanık kurallar şeklinde olacak ve istendiğinde Y.Müh. Barbaros Yonar tarafından, ”Genel Amaçlı Bir Bulamk Uzman Sistem" isimli tez çalışması çerçevesinde geliştirilen uzman sisteme kural tabanı olarak aktarılabilecektir. Bu şekilde, üretilen basit kurallardan bileşik kurallar da üretilerek öngörülmeyen kural ve ilişkilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu entegrasyon vasıtasıyla veritabanından bilgi tabanına geçişi sağlayan bir araç üretilmesi hedeflenmiştir.Programın genele akışı Şekil 1 de verilmiştir. Şekil 1 Programın Genel Çalışma Akışı JAVA programlama diliyle object - oriented yaklaşımla geliştirilen program, kullanıcının makinesinde bulunan herhangi bir veritabanma ulaşarak, bu veritabanı üzerinde çalışabilmektedir. Geliştirilen aracın açıklanmasından önce, bulamk sorgulama ve kural çıkartım sürecinde yararlanılan bazı kavramların tanımlan birinci bölümde verilmiştir. vuıGeliştirilen aracın teorik altyapısı örneklerle birlikte ikinci bölümde açıklandıktan sonra, yine aynı bölüm içersinde yazılım yapısı ekran kesitleri ile birlikte tanıtılmıştır. Elde edilen sonuçların verildiği son bölümü, bulanık mantık ve uzman sistem kavramları ile yeni tanışanlar için bu kavramların kısa tanımlarını ve temel özelliklerini içeren ekler takip etmektedir. IX
Özet (Çeviri)
A FUZZY TOOL FOR EXTRACTING KNOWLEDGE-BASE FROM DATABASE SUMMARY The increasing use of computers in all aspects of life has caused an enormous amount of data which at first appears not to be meaningful. In order to get meaningful information from that data, works in the fields of Data Mining and Knowledge Discovery had started at a fast pace in last couple of years. The main goal of this thesis is to obtain the potential fuzzy rules pertaining to any database, using the idea of fuzzy query and linguistic summary. The program developed consists mainly of two functions. These are;. A fuzzy query tool for relational databeses. A fuzzy rule genaration tool for non-fuzzy or fiizzyficated databases While this thesis covers the fuzzy rule genertaion function, the fuzzy query tool will be introduced in Mr.Cem Akkuş 's thesis. In this thesis, the development of a tool which generates fuzzy rules from any database has been aimed at and for this purpose basis has been made on the paper“SummaySQL- A Fuzzy Tool For Data Mining”by Dan Rasmussen ve Ronald R. Yager. The program generates rules according to two different approaches. In the first approach, the fuzzy sets over the fields in the database expeted to be defined by an expert. Afterwards, the relationship between these defined fuzzy sets are reviewed and then the fuzzy rules like“high paid people are medium aged* are obtained. In this case the fuzzy sets high and medium are defined over the fields salary and age. The secondapproach does not require any expert knowledge. In it, the generation of fuzzy rules are based on the review of relationships between raw data in the database. The statement ”People with salaries close to 5000 are aged close to 30“ is an example of the rules generated using this approach. In the next chapters of the thesis, the first approach will be used as expert approach, while the second will be used as raw data approach. The fuzzy rules generated by the program will be in the form of simple fuzzy rules and can be exported to the expert system developed in the scope of the thesis ”A General Purpose Fuzzy System" by Barbaros Yonar. The production of compound rules from the simple rules will lead to the production of new rules and relations from the database. In that way we aimed to develop a tool which converts a database into a knowlede-base. The general flow chart of the program is shown in Figure 1. Figure 1 Flow chart The program developed in the Object-Oriented programming language, JAVA, can work in any database installed in a user's machine. XIThe contents of parts are as follows: Parti: The concepts used for fuzzy query and rule generation processes Part2: The theoretical frame of the developed program is given with samples The software structure of the developed program Part3: The obtained results Part4: Appendices for readers not familiar with fuzzy logic and expert systems XII