Bir kavramın mimariye yansıması kaybolmak-yokolmak
The Reflection of a conception on architecture disappearance-non-existence
- Tez No: 101133
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
BİR KAVRAMIN MİMARİYE YANSIMASI KAYBOLMAK -YOK OLMAK ÖZET Bu çalışmada, mimariyi sadece kendi düşünce kavramları arasında incelemek yerine; bilimsel ve felsefi düşünceler arasında veya her üç disiplinin de üretim biçimleri arasında yapısal ve anlamsal benzeşimler kurarak, hem bilimle hem de felsefeyle yakından ilişkili kaybolmak kavramının mimari düşünce sisteminde nasıl farklılıklar ortaya çıkardıklarını göstermek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak ilk bölümde kavramların mimari düşüncedeki yeri incelenmiştir. Düğümsel kavram olarak ele alınan“kaybolmak”kavramının, felsefedeki anlatımları irdelenmiş, bilimsel açıdan açıklamalarına yer verilmiş ve sözlük anlamlan değerlendirilmiştir. Felsefede“kaybolmak”kavramının varlık ve yoklukla ifade edildiği görülmüştür. Gerçekte yokluk ve boşluk diye bir şey yoktur, bunlar birer soyutlamadan ibarettirler. Düşünürlere göre kaybolmak kavramı iki farklı şekilde yorumlanabilir. Gözle görülüp elle tutulanların yok, gözle görülmeyip elle tutulmayanların var olduğu durumlar. Kaybolmak kavramının bu şekilde yorumlanışı mimarideki var, yok ilişkilerini ortaya çıkarır. Dördüncü bölümde ele alınan bilimde“kaybolmak”kavramı, nesnenin etkisine girememe durumu ve enerjinin kayboluşu, mekanın dönüşümü olarak iki farklı grupta incelenmiştir. Objelerin fiziksel açıdan kayıp sayılabilmeleri için ne kadar uzakta oldukları önemli olmaksızın, herhangi bir mesafede bizleri etki alanına almamaları gerekiyor, mimariye yansımasını ise ışık ve mekandaki yansımalarla oluşan kaybolmalarda görüyoruz. İkinci olarak açıklanan kaybolmak kavramı ise maddenin hiçbir zaman yok olmadığı, enerjiye dönüştüğü durumlar, mimaride kaybolan yapılar ve işlevsel olarak dönüşen mekanlar olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde sözlük anlamlan değerlendirilerek, mimari düşünceye yansıma yapılmıştır. Böylelikle bir kavramın, görsel olarak ifadesi de mümkün olmuştur. Kavramın mimaride ele alınan özellikleri sözlük anlamlann, davranışsal anlama dönüşümüyle, mimaride bulduğu ifadeler karşılaştınlmıştır. Mimaride ele alınan kaybolmanın sadece görünmezlikle özdeş olmadığı, algısal kaybolmayla, hareketle, mekandaki okunulmazlıkla, kullanılmamakla, değerlendirilmemekle, terk edilmekle, bulunamamakla ve hatta mekan değerlerinin kaybolmasıyla oluştuğu gösterilmiştir. Kaybolmanın somut bir şekilde mekana yansıdığı fiziksel-matematiksel kaybolma ve mimari mekan arasındaki kaybolmanın oluşturduğu farklılıklar mekana yansırken, beraberinde her ikisinin de birden kaybolduğu ya da fiziksel mekanın varlığını sürdürüp, mimari mekanın yok olduğu biçimlenmeler araştmlmıştır. Kaybolan ve yok olan mekanlar arasında kalan mekanlar, varlık ve yokluk arasında kalan, xukaybolmuşluğu hissetmiş ve gelecekte geçmişleri olamayacak mekanlar, fiziksel ve mimari açıdan kaybolan mekanlar olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mimaride ele alınan kaybolma kavramının fizikte ele alındığı gibi maddesel bir kaybolma olmadığı mekanın fiziksel özelliklerinin yitirilmesiyle değil, insan yaşantısının mekana kattığı değerlerin yitirilmesiyle oluştuğu anlaşılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
THE REFLECTION OF A CONCEPTION ON ARCHITECTURE DISAPPEARANCE - NON EXISTENCE SUMMARY In this study, instead of examining the architecture in its own field of conception, the aim is to present how the disappearance concept, which is related to both science and philosophy, makes changes in the architectural thought by establishing structural and semantic similarities between the scientific and philosophic disciplines or the production patterns among the three disciplines. The significance of the concept was examined in the architectural thought in the first chapter. The description of the disappearance concept, which was accepted as a complex concept, has been analyzed from a philosophic point of view, scientific explanations have been given, and the meaning of the concept has been evaluated. It was observed that existence and non-existence in philosophy was expressed by the“disappearance”concept. In fact, there is nothing like non-existence or space, these are nothing but abstractions. According to philosophers the disappearance concept can be explained in two ways. The disappearance of visible things, and the appearance of invisible things. The explanation of disappearance concept that is given in this way determines the existent, non-existent relations in architecture. In the fourth chapter the description of the disappearance concept in science has been examined in two groups: the case of not being under the effect of any object and the disappearance of matter. In the first case, in science to accept the objects as disappeared physically, no matter how far they are, the matters shouldn't influence us in any distance. The reflection of this on architecture can be described as the disappearances that occur in reflections in light and place. In the second case, according to scientists and scientific experiments objects never disappear, they transform into any other matter or energy like the buildings in architecture, the buildings never disappear, they transform into another building by changing their functions. In the fifth chapter the meaning of the concept is evaluated, and the reflections on architecture are made. By this way it is possible to express a concept visually. The characteristics of the concept that are examined in architecture have been contrasted with its explanations in architecture by transforming the meanings of the concept into behavioral meaning. What was indicated is that the disappearance in architecture is not related to not only invisibility but also perceptual disappearance, movement, illegibility in place, not being used, being unable to evaluate, being abandoned, being unable to find and even loss of values of the place. The places which are between disappeared and non-existent places are accepted as the places that are disappeared physically and architecturally owing to the fact that xivthey are between existence and non-existence, feel their disappearance and never have a past in the future. As a result the“disappearance”concept in architecture is not a physical disappearance as it in physics. Consequently, the disappearance doesn't occur when the place lose its physical properties, but it does happen when the values that human gave to the place are lost. xv