GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİ SURİYELİ KİŞİLERDE MANEVİ DESTEK İHTİYACI
THE NEED FOR SPIRITUAL SUPPORT AMONG SYRIANS UNDER TEMPORARY PROTECTION
  1. Tez No: 1011374
  2. Yazar: ESMA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; geçici koruma altındaki kişilerin manevi destek ihtiyaçlarını ve danışmanlık verecek kişilerden beklentilerini tespit etmektir. Bu amaç çerçevesinde, kişilerin süreci ve konumlarını anlamlandırma ve yorumlama biçimlerini incelemek, çevrelerinden ne tür desteği ne düzeyde aldıklarını ne gibi beklentilerinin olduklarını öğrenmek ve geçici koruma konumuna geçişte ve sürecin devamında manevi destek ihtiyaçlarını tespit etmeye çalışarak bu zorlu sürece bütüncül yaklaşmak hedeflenmektedir. Bu sayede geçici koruma altındaki kişilerde manevi desteğin rolünü belirten özgün bir çalışma ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmamız, bu konuda yapılacak ilk inceleme olması açısından önem arz etmektedir. Konu kapsamında yeterli bilgi ve literatüre sahip olmadığımız için derinlemesine görüşme tekniğine imkân veren nitel yöntemle araştırmanın yürütülmesi uygun görülmektedir. Nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılarak yürütülen bu çalışmada Suriye'den göç etmiş 21- 34 yaşları arasında yaş ortalaması 26,27 olan 8'i kadın 6'sı erkek toplam 14 katılımcı ile derinlemesine mülakat tekniğiyle yarı yapılandırılmış mülakat yapılmış ve veriler, içerik analizi ve betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; katılımcıların %78,57'sinin manevi destek almayı düşünebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the emotional support needs of individuals under temporary protection and their expectations of those who will provide counseling. Within this framework, the study aims to examine how individuals make sense of and interpret the process and their situation, to understand what kind of support they receive from their surroundings and at what level, and to identify their expectations. By striving to identify their emotional support needs during the transition to temporary protection and throughout the process, the study seeks to adopt a holistic approach to this challenging period. Thus, the aim is to present an original study highlighting the role of emotional support for individuals under temporary protection. Our study is significant as it represents the first investigation in this area. Due to the lack of adequate information and literature on the topic, it was considered appropriate to employ a qualitative methodology that facilitates comprehensive interviews. This study employed a case study design, a qualitative research methodology, involving semi-structured interviews with 14 participants (8 women and 6 men) aged 21 to 34, with a mean age of 26.27, who had migrated from Syria. The data were examined by content analysis and descriptive analysis. The study's results indicated that 78.57% of participants would consider pursuing spiritual support.