Üretim işletmelerinde iç kontrol ve iç denetim, Konya sanayi bölgesi uygulaması
Internal control and internal audit in manufacturing enterprises: Practices in the Konya industrial zone
  1. Tez No: 1011393
  2. Yazar: İSMAİL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde işletmelerin faaliyet gösterdiği ekonomik ortam, artan rekabet koşulları, küresel krizler ve belirsizlikler nedeniyle giderek daha karmaşık bir yapı kazanmıştır. Bu durum, işletmelerin karşı karşıya kaldıkları riskleri etkin bir şekilde yönetebilmeleri ve sürdürülebilirliklerini sağlayabilmeleri açısından iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin önemini artırmıştır. Özellikle üretim sektöründe faaliyet süreçlerinin çok aşamalı ve maliyet yapılarının karmaşık olması, iç kontrol sistemlerinin etkinliğini daha da kritik hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Konya ilinde organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren üretim işletmelerinde iç kontrol sistemlerinin mevcut durumunu incelemek ve iç kontrol standartlarına uyum düzeylerini belirlemektir. Araştırma, Konya 2., 3., 4. ve 5. Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren 1087 adet üretim işletmesini kapsamaktadır. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Toplam 341 anket toplanmış, gerekli kontroller sonucunda 306 geçerli anket analizlere dahil edilmiştir. Anket formu, iç kontrol sisteminin beş temel bileşeni olan kontrol ortamı, risk değerlendirme, kontrol faaliyetleri, bilgi ve iletişim ile izleme boyutlarını ölçmeye yönelik hazırlanmıştır. Veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikler ve güvenilirlik analizi yapılmış, ardından normallik varsayımı test edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesinde bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, şirket türüne göre tüm iç kontrol boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuş ve anonim şirketlerin daha yüksek uyum düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışan sayısına göre yalnızca risk değerlendirme ve kontrol faaliyetleri boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Maddi duran varlık büyüklüğüne göre ise kontrol faaliyetleri, bilgi ve iletişim ile izleme boyutlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, iç kontrol sistemlerinin işletmelerin yapısal ve finansal özelliklerine bağlı olarak farklılaştığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, üretim işletmelerinde iç kontrol uygulamalarının mevcut durumuna ilişkin ampirik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the economic environment in which businesses operate has become increasingly complex due to intensifying competition, global crises, and uncertainties. This situation has heightened the importance of internal control and internal audit systems in enabling businesses to effectively manage the risks they face and ensure their sustainability. Particularly in the manufacturing sector, the multi-stage nature of operational processes and the complexity of cost structures make the effectiveness of internal control systems even more critical. The purpose of this study is to examine the current status of internal control systems in manufacturing businesses operating in organized industrial zones in the province of Konya and to determine their level of compliance with internal control standards. The research covers 1087 manufacturing companies operating in the 2nd, 3rd, 4th, and 5th Organized Industrial Zones of Konya. A quantitative research method was adopted, and the face-to-face survey technique was used as the data collection tool. A total of 341 surveys were collected, and following necessary checks, 306 valid surveys were included in the analysis. The questionnaire was designed to measure the five core components of the internal control system: control environment, risk assessment, control activities, information and communication, and monitoring. The data were analyzed using SPSS 27. Descriptive statistics and reliability analysis were conducted first, followed by a test of the normality assumption. An independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to test the hypotheses. According to the analysis results, significant differences were found in all internal control dimensions based on company type, and it was determined that joint-stock companies have a higher level of compliance. Based on the number of employees, significant differences were identified only in the risk assessment and control activities dimensions. Based on the size of fixed assets, significant differences were identified in the dimensions of control activities, information and communication, and monitoring. The findings reveal that internal control systems vary depending on the structural and financial characteristics of businesses. In this regard, the study provides an empirical