Uluslararası deniz hukukunda otonom deniz araçları ve deniz güvenliği
Maritime autonomous vehicles and maritime security in the international law of the sea
- Tez No: 1011395
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan teknoloji, uluslararası hukukun her alanında varlığını göstermektedir. Bu alanlardan biri de uluslararası deniz hukukudur. Denizlerde, otonom deniz araçlarının kullanılmaya başlaması birtakım tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Buna göre, otonom deniz araçlarının deniz güvenliğinin sağlanmasındaki rolü sıkça tartışılmaktadır. Türkiye'de ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarında otonom deniz araçlarından yararlanmaya başladığı görülmektedir. Otonom deniz araçları deniz güvenliği üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Bununla birlikte bu araçların deniz güvenliğinin sağlanmasında sınırlı kalmaları ve devlet dışı aktörlerce suç işlemek amacıyla kullanılmaları da mümkündür. Bu durumda ise, birtakım sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Bu sebeplerle çalışmada, deniz güvenliği bağlamında otonom deniz araçlarının rolünün belirlenmesi önem arz etmektedir. Uluslararası deniz hukukunda otonom deniz araçları ve deniz güvenliğinin ele alındığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, otonom deniz araçları ve deniz güvenliğine ilişkin temel kavramlar detaylandırılmaktadır. İkinci bölümde, otonom deniz araçlarının hukuki statüsü çerçevesinde bu araçların dokunulmazlığı ve yargı bağışıklığı ile faaliyetlerinden doğan sorumluluk meselesi değerlendirilmektedir. Ardından, deniz yetki alanlarında otonom deniz araçlarının hukuki statüsü ele alınmaktadır. Son bölümde ise, otonom deniz araçlarının deniz güvenliğinin sağlanmasındaki rolü irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, technology, which has become an integral part of our lives, making its presence felt in every area of international law. One such field is the international law of the sea. The introduction of maritime autonomous vehicles at sea has given rise to a number of debates. Consequently, the role of maritime autonomous vehicles in ensuring maritime security is frequently discussed. In Türkiye, the Turkish Armed Forces have begun to employ maritime autonomous vehicles in their operations. Maritime autonomous vehicles may have a positive impact on maritime security. However, it is also possible for these vessels to remain limited in their ability to ensure maritime security, or even to be used by non-state actors for criminal purposes. In such a scenario, several challenges may arise. For these reasons, establishing the role of maritime autonomous vehicles in the context of maritime security is of great importance to this research. This three-chapter study examines autonomous marine vehicles and maritime safety in the context of the international law of the sea. The first chapter provides an overview of the key concepts related to maritime autonomous vehicles and maritime security. The second chapter examines the legal status of maritime autonomous vehicles, including their immunity and jurisdictional immunity, and the liability arising from their operations. Subsequently, the legal status of maritime autonomous vehicles in maritime jurisdiction areas is addressed. The final chapter examines the role of these vehicles in maintaining maritime security.