Biyomedikal mühendisliğinin cerrahi uygulamalara etkisinin belirlenmesinde başarı faktörlerinin değerlendirilmesi: Beyin ve sinir cerrahisi örneği
Evaluating success factors in determining the impact of biomedical engineering on surgical applications: The case of neurosurgery
  1. Tez No: 1011435
  2. Yazar: ELİF BİLGE AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, biyomedikal mühendisliği teknolojilerinin beyin cerrahisi ameliyatlarına etkisini kriterler arası karşılıklı etkileşimler ve nedensel ilişkiler üzerinden sistematik olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Beyin cerrahisinin yüksek riskli ve teknoloji yoğun yapısı nedeniyle klinik performans, hasta güvenliği ve operasyonel başarı çok boyutlu bir çerçevede ele alınmıştır. Bu kapsamda analiz, çok kriterli karar verme yaklaşımına dayandırılmış; neden–sonuç ilişkilerini ortaya koyma gücü nedeniyle DEMATEL yöntemi, belirsizlikleri dikkate almak amacıyla küresel bulanık mantıkla bütünleştirilerek uygulanmıştır. Kritik başarı faktörleri literatür taraması ve uzman görüşleriyle belirlenmiş, eleme süreci sonunda SERVQUAL modelinin beş boyutu altında sınıflandırılan 28 kriterden oluşan nihai set elde edilmiştir. Beş uzman beyin cerrahından alınan değerlendirmelerle doğrudan ilişki matrisi oluşturulmuş, küresel bulanık sayılarla analiz edilerek etki–etkilenme değerleri hesaplanmıştır. Bulgular,“Tedavi Yöntemlerinde İnovasyon”un sistemin temel yönlendirici faktörü olduğunu; intraoperatif görüntüleme, cihaz kalibrasyonu ve standartlaşma, uzun dönem veri tutarlılığı ile klinik test doğruluğunun da etkileyici kriterler arasında yer aldığını göstermiştir. Buna karşılık sağlık sistemi verimliliği, komplikasyonlar ve iyileşme süresi, işlem süresi ile hasta ve hasta yakınlarına yönelik dijital uygulamaların daha çok etkilenen (sonuç) faktörler olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, inovasyon ve klinik doğruluk odaklı teknolojik iyileştirmelerin süreç verimliliği ve hasta deneyimi üzerinde güçlü dolaylı etkiler yarattığını ortaya koyarken, sınırlı uzman sayısı ve bağlamsal koşullar çalışmanın temel kısıtları olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically evaluate the impact of biomedical engineering technologies on neurosurgical operations through intercriteria interactions and causal relationships. Given the high-risk and technology-intensive nature of neurosurgery, clinical performance, patient safety, and operational success are addressed within a multidimensional framework. Accordingly, the analysis is grounded in a multi-criteria decision-making approach; the DEMATEL method was selected for its ability to reveal cause–effect relationships and was integrated with global fuzzy logic to account for uncertainty. Critical success factors were identified through a combination of literature review and expert opinions, and following an elimination process, a final set of 28 criteria classified under the five dimensions of the SERVQUAL model was obtained. Based on evaluations provided by five expert neurosurgeons, a direct-relation matrix was constructed and analyzed using global fuzzy numbers to calculate influence and dependence values. The findings indicate that“Innovation in Treatment Methods”is the primary driving factor in the system, while intraoperative imaging, device calibration and standardization, long-term data consistency, and clinical test accuracy also emerge as influential criteria. In contrast, healthcare system efficiency, complications and recovery time, turnaround time, and digital applications for patients and their relatives are identified as mainly influenced (outcome) factors. Overall, the results demonstrate that technological improvements focused on innovation and clinical accuracy can generate strong indirect effects on process efficiency and patient experience, while the limited number of experts and contextual conditions constitute the main limitations of the study.