Yapısal bazı ahşap türü malzemede koruma amaçlı yüzeysel yakmanın (karbonlaştırmanın) ahşap özelliklerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of preservative surface burning (carbonization) on wood properties in some structural wood types
  1. Tez No: 1011437
  2. Yazar: CENGİZ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK, DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ağaç İşleri, Interior Design and Decoration, Forestry and Forest Engineering, Wood Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sapsız meşe (Quercus petrea L), ladin (Picea) toros sediri (Cedrus libani), Sarıçam (Pinus sylvestris), karaçam (Pinus nigra), ağaç türlerinden elde edilen örneklere ''yüzeysel yakma (karbonlaştırma)'' ve karbonlaştırma sonrası ilaveten keten yağı uygulama işlemi yapılmıştır. Örneklere ilgili standartlara göre bazı fiziksel, mekanik ölçüm ve testler uygulanmıştır. Fiziksel ölçüm ve test sonuçlarına göre beş ahşap türünde sadece karbonlaştırma işlemi ortalama olarak yoğunluğu %6,53, rutubet dengesini %32,76, su emme miktarını %33 ağırlık değişimini %17,42 ve boyutsal değişimi (çalışma) oranını %13,85 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Karbonlaştırma işleminin üzerine ilaveten, keten yağı uygulamasının ise karbonlaştırılmış örneklere göre koruyuculuk özelliğini daha da artırmış; yoğunluğu %6,42, ağırlığı %10,86 oranında yükseltmiş, rutubet dengesini %49,62, su emme oranını %66,57, boyutsal değişimi (çalışma) oranını %35,78 oranında daha da azaltarak daha kararlı hale geldiği belirlenmiştir. Mekanik ölçüm ve test sonuçlarına göre beş ahşap türünde sadece karbonlaştırma işlemi, kontrol örneklerine göre ortalama eğilme direncini %26,91, elastiklik modülünü %18,94, oranında azalttığı, keten yağı uygulaması ise bu özellikleri bir miktar artırdığı belirlenmiştir. Karbonlaştırma basınç direncini %6,74 oranında azalttığı, karaçam örneklerde ise %5,71 oranında artırdığı, keten tohumu yağı uygulaması aynı özellikleri ortalama %25,01 oranında daha da artırdığı tespit edilmiştir. Karbonlaştırma, şok direncini ortalama %21,31, sütun direncini %8,18 oranında azalttığı, keten yağı uygulaması ise şok direncini ortalama %23,98, sütun direncini %21,20 oranında daha da azalttığı tespit edilmiştir. Karbonlaştırma işlemi, sertlik direncini, meşe, karaçam, ladin ve sedir örneklerde ortalama %17,74 oranında artırdığı, Sarıçam örneklerinde %6,25 oranında azalttığı, keten yağı uygulaması sonrasında meşe, karaçam, ladin ve sedir örneklerde ortalama %35,34 oranında artırdığı, Sarıçam örneklerde ise %7,63 oranında daha da azalttığı tespit edilmiştir. Bu çalışmadaki bulgular esas alındığında, karbonlaştırma tekniğinin endüstriyel alanda kullanılacak doğal ahşabın fiziksel ve mekanik özelliklerini higroskopik şartlar karşısında yeterince koruması nedeni ile etkili bir ahşap koruma tekniği olarak uygulanabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples obtained from sessile oak (Quercus petrea L), spruce (Picea), Toros cedar (Cedrus libani), Scots pine (Pinus sylvestris), black pine (Pinus nigra), and samples obtained from these tree species were subjected to“surface burning (carbonization)”and, after carbonization, an additional flax oil application process. Some physical and mechanical measurements and tests were performed on the samples according to relevant standards. According to the physical measurement and test results, it was determined that the carbonization process alone reduced the density by an average of 6.53%, moisture balance by 32.76%, water absorption by 33%, weight change by 17.42%, and dimensional change (working) by 13.85% in five wood species. In addition to the carbonization process, the application of linseed oil further increased the protective properties compared to the carbonized samples; increased the density by 6.42%, the weight by 10.86%, reduced the moisture equilibrium by 49.62%, the water absorption rate by 66.57%, and the dimensional change (working) rate by 35.78%, making it more stable. According to mechanical measurement and test results, carbonization alone reduced the average bending strength by 26.91% and the elastic modulus by 18.94% in five wood species compared to control samples, while flaxseed oil application slightly increased these properties. Carbonization was found to reduce compressive strength by 6.74%, while increasing it by 5.71% in black pine samples. The application of linseed oil was found to further increase these properties by an average of 25.01%. Carbonization was found to reduce shock resistance by an average of 21.31% and column resistance by 8.18%, while linseed oil application further reduced shock resistance by an average of 23.98% and column resistance by 21.20%. The carbonization process was found to increase hardness resistance by an average of 17.74% in oak, black pine, spruce, and cedar samples and decrease it by 6.25% in yellow pine samples. Following linseed oil application, it was found to increase hardness resistance by an average of 35.34% in oak, black pine, spruce, and cedar samples and decrease it by 7.63% in yellow pine samples. while it was found to decrease it by 7.63% in Scots pine samples. Based on the findings of this study, it can be suggested that the carbonization technique can be applied as an effective wood preservation technique because it sufficiently protects the physical and mechanical properties of natural wood to be used in the industrial field against hygroscopic conditions.